Krystyna Janda – aktorka i założycielka warszawskiego Teatru Polonia i Och -Teatru – odebrała w Urzędzie Miasta Krakowa medal "Za mądrość obywatelską". Odznaczenie przyznała jej redakcja miesięcznika "Kraków".

Medal wręczyli aktorce: prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i redaktor naczelny miesięcznika Kraków Witold Bereś.

Krystyna Janda została doceniona za "mądrość, która w dzisiejszych czasach jest też odwagą oraz za niezwykłe wzruszenia artystyczne, które dają nam także obywatelską nadzieję".


Jak mówił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, Krystyna Janda to "głos kobiet, głos mniejszości, głos pokrzywdzonych", "zawsze po stronie demokracji, praworządności, przeciwko konformizmowi i wygodzie, przeciwko propagandzie i manipulacji".

"Reaguję na coś, co mnie dotyka, oburza, wzrusza"

Krystyna Janda, dziękując za medal, podkreśliła, że jest przede wszystkim aktorką, ale też reaguje na to, co ją spotyka każdego dnia. Ja po prostu reaguję na coś, co mnie dotyka, oburza, wzrusza, bez czego wydaje się, że życie jest gorsze albo wobec czego ja sama staje oniemiała - powiedziała Janda. Uważam, że te 30 lat, które przeżyliśmy to jest 30 najpiękniejszych lat w moim życiu - dodała wspominając o tytule "Człowieka wolności", który otrzymała kilka lat temu.

Dodała, że założyła Fundację i teatr, bo chciała "robić teatr taki, jaki sama chciałaby oglądać" - "żywy i aktualny". Mówiła, że pisze o rzeczach, które spotykają ją i jak się okazuje spotykają także innych.

Ale przez te ostatnie lata każdego dnia budzę się z uczuciem, że ktoś mi zrobił krzywdę. Przez te ostatnie lata co chwila w ciągu dnia staję oniemiała - ponieważ dostaję wiadomość, czy ktoś wypowiada się, ktoś wygłasza racje, na które nie ma odpowiedzi, na które nie można nawet zareagować - przyznała Janda. Ja po prostu staję co chwilę i nie mogę uwierzyć, że nagle żyje w kraju i w miejscu, gdzie ludzie mówią takie rzeczy, a inni ludzie w te rzeczy wierzą. Te systemy wartości, które wydawało mi się, że są uniwersalne, okazały się niestety uniwersalne tylko dla części ludzi - podkreśliła.


Medal "Za mądrość obywatelską" - nagrodę ustanowioną w 2006 r., przyznaje zespół redagujący miesięcznik "Kraków" za szczególne zasługi i odwagę w obronie zasad demokracji oraz społeczeństwa obywatelskiego, za rzetelność i profesjonalizm, za przestrzeganie zasad przyzwoitości w życiu publicznym.

Wyróżnienie ma charakter honorowy; jego materialnym wyrazem jest medal "Za Mądrość Obywatelską", zaprojektowany przez artystę plastyka - Janusza Trzebiatowskiego.

Wcześniejszymi laureatami byli już m.in.: prof. Andrzej Zoll, prof. Leszek Balcerowicz, prof. Karol Modzelewski, Kazimierz Kutz, prof. Jerzy Stępień, prof. Adam Daniel Rotfeld, ks. prof. Michał Heller i prof. Adam Strzembosz.