Sławomir Mrożek zostanie dziś pochowany w Panteonie Narodowym w Krakowie. Pożegnanie pisarza i dramaturga rozpocznie się od wystawienia urny z jego prochami i księgi kondolencyjnej w Barbakanie. To nawiązanie do oprawy, jaką miał w 1927 roku pochówek sprowadzonych do Polski po latach szczątków Juliusza Słowackiego.

Miłośnicy twórczości pisarza będą mogli oddać mu hołd między godziną 10 a 12:30. Później urna zostanie przewieziona czarnym karawanem konnym Drogą Królewską spod Barbakanu do kościoła św. św. Piotra i Pawła. Tuż za karawanem samochodami będzie jechała rodzina Sławomira Mrożka. Ta część uroczystości odbędzie się w ciszy, bez muzyki - zapowiedział Marcin Baniak z Wydawnictwa Literackiego.

Mszy św. będzie przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. W kościele będzie obecna rodzina i przyjaciele Sławomira Mrożka, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, reprezentanci świata kultury, w tym scen, na których grane były utwory dramaturga. W uroczystości uczestniczyć będą także wydawcy książek Mrożka i agenci literaccy z Polski i zagranicy.

Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski odczyta podczas pogrzebu list od Bronisława Komorowskiego
- powiedział wicedyrektor wydziału informacji w Urzędzie Miasta Filip Szatanik. W imieniu rządu pisarza pożegna minister kultury Bogdan Zdrojewski, a w imieniu władz miasta przemówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Głos zabiorą także prezes Związku Artystów Scen Polskich Olgierd Łukaszewicz, aktor i reżyser Jerzy Stuhr, a w imieniu wydawcy i rodziny Vera Michalski-Hoffmann.

Podczas uroczystości pisarz ma zostać pośmiertnie uhonorowany wysokim odznaczeniem państwowym.

Mieszkańcy Krakowa będą mogli śledzić mszę św. na telebimie ustawionym w pobliżu kościoła. Oprawę muzyczną zapewni Capella Cracoviensis, a partie organowe wykona Cyprian Jagiełło. Podczas mszy św. zabrzmią utwory m.in. Arvo Parta. 

Pierwszy pochowany w Panteonie Narodowym

Mrożek będzie pierwszą osobą pochowaną w Panteonie Narodowym, utworzonym w podziemiach kościoła św. św. Piotra i Pawła. Ma to być miejsce spoczynku wybitnych przedstawicieli sztuki, kultury i nauki. Urna zostanie złożona w sarkofagu z kremowego piaskowca, na którym wykute zostało imię i nazwisko zmarłego, pełne daty jego narodzin i śmierci i jedno słowo: "pisarz". Sławomir Mrożek zostanie pochowany w jednej z najstarszych krypt, datowanej na rok 1735. Do krypty pod prezbiterium zejdzie tylko kilkanaście osób - prowadzący liturgię duchowni i najbliższa rodzina zmarłego.

Panteon ma być dostępny dla mieszkańców Krakowa we wtorek do godziny 18:30, a przez kolejnych kilka dni w godzinach otwarcia świątyni.

Po uroczystościach pogrzebowych obędzie się nieoficjalne spotkanie przyjaciół Sławomira Mrożka w siedzibie Wydawnictwa Literackiego.

Osoby, które wpisały się już do księgi kondolencyjnej, wyłożonej po śmierci pisarza w Urzędzie Miasta Krakowa, podkreślały, że odszedł dramaturg światowej rangi, twórca, który pomagał Polakom zrozumieć samych siebie i wpływał na naszą świadomość. Kondolencje należą się nam, bo straciliśmy kogoś, kto nas znał, rozumiał i umiejętnie pouczał, że nie jesteśmy wolni od wad, które są przede wszystkim śmieszne, choć często nas gubią - brzmi jeden z wpisów. 

Związany z Krakowem, przez lata na emigracji

Sławomir Mrożek zmarł w Nicei 15 sierpnia w wieku 83 lat. Pisarz urodzony w Borzęcinie przez wiele lat był związany z Krakowem. Ukończył gimnazjum im. Nowodworskiego, potem studiował architekturę, filozofię orientalną i sztukę. Od 1950 roku współpracował z "Dziennikiem Polskim", Krakowskim Teatrem Satyryków, Studenckim Teatrem Satyrycznym "Bim - Bom" z Gdańska, kabaretem "Szpak" i "Piwnicą pod Baranami". W 1963 roku wyemigrował z Polski, mieszkał we Włoszech, we Francji i w Meksyku. Ponownie do Krakowa wrócił w 1996 roku z żoną Susaną. W czerwcu 2008 roku po raz drugi zdecydował się jednak na emigrację - ze względu na stan zdrowia. Osiadł na stałe w Nicei.

Sławomir Mrożek jest Honorowym Obywatelem Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. W marcu 2012 roku odebrał na Wawelu Order Ecce Homo, przyznany mu przez kapitułę orderu za "mistrzostwo słowa". Wydawnictwo Literackie, z którym Mrożek był związany od początku swojej kariery literackiej, zamierza wydać korespondencję jego i szwedzkiego intelektualisty Gunnara Brandella, który przez lata wspierał kandydaturę pisarza do literackiej Nagrody Nobla. Jesienią w Oficynie Noir Sur Blanc ukaże się także tom z rysunkami Mrożka, a w październiku w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie odbędzie się krakowska premiera "Karnawału, czyli pierwszej żony Adama".