50 lat temu w Nowej Rudzie urodził się Robert Więckiewicz. To jeden z najpopularniejszych polskich aktorów, znany m.in. z filmów "Ziarno prawdy", "Pod Mocnym Aniołem", "Wałęsa. Człowiek z nadziei", "W ciemności", "Wymyk", "Różyczka", "Wszystko będzie dobrze" i "Vinci".


Robert Więckiewicz jest absolwentem PWST we Wrocławiu. Początkowo był aktorem Teatru Polskiego w Poznaniu, ale później przeniósł się do Warszawy i dołączył do zespołu Teatru Rozmaitości. 

W pierwszych latach kariery filmowej grał m.in. w "Samowolce" Feliksa Falka, filmie "Psy 2. Ostatnia krew" Władysława Pasikowskiego czy "Sezonie na leszcza" Bogusława Lindy. Pojawiał się też na ekranie m.in. w "Ogniem i mieczem" Jerzego Hoffmana czy serialach takich jak "M jak miłość" i "Na dobre i na złe". 

Kariera Więckiewicza nabrała rozpędu po roli w filmie "Vinci" Juliusza Machulskiego. Grał tam Cumę - przedterminowo zwolnionego z więzienia przestępcę, który wspólnie z kolegą (grał go Borys Szyc) próbował ukraść obraz "Dama z łasiczką". 

W 2009 roku Więckiewicz wystąpił w "Domu złym" Wojciecha Smarzowskiego. Kilka lat później zagrał główną rolę w "Pod Mocnym Aniołem" tego samego reżysera. 

Duży rozgłos przyniosła aktorowi tytułowa rola w filmie Andrzeja Wajdy "Wałęsa. Człowiek z nadziei". 

Musiałem studiować materiały archiwalne, dokumenty i podpatrywać jak Lech Wałęsa chodził, gestykulował, mówił, jak się poruszał. Wszystko to, co jest związane z naszym byciem fizycznym. To w dużym stopniu pomogło mi przenieść jakiś body language na te sceny, których nie widzieliśmy i nie wiedzieliśmy, jak one wyglądały. I mamy drugi rodzaj scen, które trzeba było od początku jakby wykreować - mówił wtedy w rozmowie z RMF FM. Mój bohater nie wiedział, co będzie. Nie sądzę, żeby się spodziewał, że będzie stan wojenny. I nie sądzę, żeby się spodziewał, że w tym 1989 roku wszystko runie - podkreślił. 

W 2013 roku Więckiewicz wystąpił w kolejnej komedii Machulskiego - "Ambassadzie". Wcielił się tam w Adolfa Hitlera.

Więckiewicz pojawił się też w cyklu "Legendy polskie 2.0" przygotowanym przez Tomasza Bagińskiego. Zagrał główną rolę w nowej interpretacji legendy o Panu Twardowskim. 

Fani prozy Zygmunta Miłoszewskiego mogli zobaczyć Więckiewicz w roli prokuratora Teodora Szackiego w ekranizacji powieści "Ziarno prawdy". Film wyreżyserował Borys Lankosz, a w obsadzie oprócz Więckiewicza pojawili się m.in. Andrzej Zieliński i Jerzy Trela. 


(mn)