W najbliższy czwartek rozpoczyna się kalendarzowa jesień. Gdyby nie była ciepła i słoneczna, można spróbować zabarykadować się w kinie i ją przeczekać. Katarzyna Sobiechowską-Szuchtą z redakcji kulturalnej RMF FM przygotowała dla Was przewodnik po nowościach, które w najbliższym czasie zagoszczą na ekranach.

Już w najbliższy piątek - pierwszy piątek tej jesieni - debiutuje u nas "Wall Street 2". Oliver Stone wraca do świata finansów, do Gekko, do Michaela Douglasa i Charliego Sheena. Tu główną rolę gra też Shia LaBeouf i jest nowy temat - światowy kryzys. Bruce Willis, Morgan Freeman, John Malkovich i Helen Mirren - ich zobaczymy w połowie października w komedii sensacyjnej o byłych agentach CIA. "RED" - taki jest tytuł filmu. To podobno skrót od Radykalni Emerytowani Degeneraci. A na początku listopada odwiedzi nas "Amerykanin". A dokładnie Amerykanin w malowniczym włoskim miasteczku. W roli płatnego zabójcy George Clooney.

Miłośnicy polskiego kina też będą mieli w czym wybierać

Na ekrany wejdą "Śluby panieńskie", w których reżyser Filip Bajon poprzeplatał klasyczną komedię Fredry ze współczesnością, a w głównych rolach obsadził Macieja Stuhra, Borysa Szyca, Annę Cieślak i Martę Żmudę-Trzebiatowską. Ta premiera 8 października. Również w październiku do polskich kin trafi nagrodzony ostatnio w Wenecji, niemal pozbawiony dialogów "Essential Killing" Jerzego Skolimowskiego. A w listopadzie - premiera obsypanej nagrodami na ostatnim festiwalu w Gdyni "Joanny". To kameralny dramat o czasach wojny w reżyserii Feliksa Falka, z doskonałą kreacją Urszuli Grabowskiej, która dla tej roli obcięła piękne, długie włosy.