30 czerwca 2023 r. do kin ma trafić film "Indiana Jones i tarcza przeznaczenia". To piąta część kultowej serii i pierwsza, której nie wyreżyserował Steven Spielberg.

Reżyserem filmu i autorem scenariusza filmu jest James Mangold. Ojcowie serii - George Lucas i Steven Spielberg - są wśród producentów. Za muzykę kolejny raz odpowiada wybitny kompozytor John Williams. 

Informacji dotyczących fabuły filmu jest niewiele. Ze zdjęć z planu, które trafiły do mediów społecznościowych, można wywnioskować, że młody Indiana Jones spotka swoich wrogów, czyli nazistów. 

Główną rolę słynnego archeologa i poszukiwacza przygód ponownie zagrał Harrison Ford. Akcja nowej części cyklu ma rozgrywać się w latach 60. ubiegłego wieku, ale w retrospekcjach pokazane zostaną też czasy wcześniejsze. Z tego powodu 80-letni aktor został cyfrowo odmłodzony. Chyba nie chcę wiedzieć, jak to działa - ale działa. Nie sprawia jednak, że chcę być młodszy - komentował Ford.  

Z informacje opublikowanych przez "Empire" wynika, że retrospekcje pojawią się jedynie w scenie otwierającej film, która rozgrywać się będzie w 1944 roku. Mam nadzieję, że choć o tej scenie będzie się mówiło w kategoriach technologicznych, to gdy widzowie ją zobaczą, pomyślą, że odnaleźliśmy nagranie, które zostało zrealizowane czterdzieści lat temu. Od razu wrzucimy ich w przygodę i będą mieli poczucie, że oto znaleźli się w filmie o Indianie Jonesie - zapowiada producentka filmu, Kathleen Kennedy.

Jak podaje branżowy serwis "Variety", większość akcji filmu toczy się w 1969 r. Mamy zobaczyć m.in. paradę na cześć astronautów, którzy wzięli udział w misji Apollo 11 - odbyła się ona 13 sierpnia 1969 w Nowym Jorku. 

W filmie oprócz znanych bohaterów (grany przez Johna Rhysa-Daviesa Sallah) pojawiają się też nowe twarze. Aktorka i scenarzystka Phoebe Waller-Bridge gra chrześnicę głównego bohatera - Helenę. Czarnym charakterem jest Mads Mikkelsen. Wciela się w postać Vollera, inspirowaną historią Wernhera von Brauna - konstruktora rakiet pracującego dla armii Hitlera, który po II wojnie światowej był współtwórcą programu kosmicznego Stanów Zjednoczonych. W obsadzie są też m.in. Antonio Banderas, Boyd Holbrook, Shaunette Renee Wilson, Thomas Kretschmann i Toby Jones.

Akcja piątej części serii związana będzie ściśle z kosmicznym wyścigiem supermocarstw i faktem, że podwaliny amerykańskiego programu lądowania na Księżycu położyli byli naziści.