Rzadki egzemplarz maszyny znanej, jako Enigma został wystawiony na sprzedaż w słynnym domu aukcyjnym w Londynie. Sotheby spodziewa się uzyskać za maszynę, używaną podczas II wojny światowej przez niemieckich nazistów do szyfrowania informacji, nawet 70 tysięcy funtów.

Aukcja w Sotheby ma odbyć się w przyszłym tygodniu. Enigma, która trafi pod młotek, pochodzi z 1943 roku. Na sprzedaż wystawiło ją jedno z europejskich muzeów.

Po wojnie uchowało się zaledwie kilka takich maszyn szyfrujących. Większość Niemcy zniszczyli.

Enigma to niemiecka przenośna maszyna szyfrująca opracowana przez Artura Scherbiusa, a następnie produkowana przez wytwórnię Scherbius & Ritter. Podczas II wojny światowej była wykorzystywana głównie przez siły zbrojne oraz inne służby państwowe i wywiadowcze Niemiec, a także innych państw.

Po raz pierwszy szyfrogramy zakodowane przy pomocy Enigmy udało się rozszyfrować polskim kryptologom w roku 1932.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

"Troskliwy, zawsze starał się czymś mnie zainteresować. Kiedy przychodzili do nas goście z dziećmi, starał się, żeby te dzieci się nie nudziły, żeby miały jakieś intelektualne zagadki do rozwiązania" - tak matematyka i kryptologa Mariana Rejewskiego, który wraz z Jerzym Różyckim i Henrykiem Zygalskim złamał szyfr Enigmy, wspomina jego córka Janina Sylwestrzak.