Za nami drugi ekscytujący dzień Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Upłynął on przede wszystkim pod znakiem muzyki Wojciecha Kilara, która wieczorem zabrzmiała w hali ocynowni Arcelor Mittal Poland. Na miłośników kina czekały także inne atrakcje w postaci Akademii Festiwalowych i projekcji filmowych w Kinie pod Baranami.

Wydarzeniem piątkowego festiwalu była uroczysta gala z okazji 80. urodzin jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów Wojciecha Kilara. Towarzyszył jej koncert z udziałem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Chórem Polskiego Radia. Poprowadził go brazylijski dyrygent José Maria Florencio. Na żywo zabrzmiały suity autorstwa jubilata z tak znanych obrazów jak: "Trędowata", "Ziemia obiecana", "Pan Tadeusz", "Pianista", "Portret Damy", "Dracula", czy "Dziewiąte wrota". Muzyka zilustrowano fragmentami filmów.

Na widowni, poza kompozytorem, zasiedli także zaprzyjaźnieni z nim znakomici aktorzy, reżyserzy i gwiazdy światowego kina. W program koncertu zostały wplecione wypowiedzi gości, anegdoty z planów filmowych i wspomnienia ze współpracy z Mistrzem.

Piątek był kolejnym dniem projekcji filmowych. Dziś widzowie mogli uczestniczyć w przeglądzie filmów dokumentalnych przybliżających postać szwajcarskiego malarza znanego ze stworzenia postaci ksenomorfa do filmu "Obcy - ósmy pasażer Nostromo" Hansa Rudolfa Gigera. Po filmach była okazja do zadania pytań Lesliemu Barany, który towarzyszył Gigerowi przez większość lat jego kariery oraz reżyserowi Patrickowi Spanbauerowi. Ponadto w programie znalazł się przegląd filmów w reżyserii nominowanej do Oscara Julie Taymor. Spotkanie z tą amerykańską reżyserką rozpoczęło się pokazem adaptacji szekspirowskiego arcydzieła "Burza" z Helen Mirren w roli głównej. Następnie Taymor zaprezentowała film "Across the Universe", skomponowany na kanwie 35 piosenek Beatlesów, za który otrzymała nominacje do Złotych Globów w kategorii najlepszy musical/komedia oraz do Oscara za kostiumy.

Chętni mogli wziąć także udział w drugim dniu Akademii Festiwalowych. Co roku stanowią one niepowtarzalną możliwość bezpośredniego spotkania z ekspertami, ważnymi producentami muzyki filmowej, dyrektorami muzycznymi wielu cenionych obrazów filmowych, a także z dziennikarzami i krytykami muzycznymi. Warsztaty rozpoczęły się w Kinie pod Baranami od spotkania krytyków, producentów muzyki filmowej i jej fanów wokół platformy The International Film Music Critics Association (IFMCA), skupiającej niezależnych dziennikarzy specjalizujących się w tematyce muzyki filmowej i telewizyjnej. Ich uczestnicy mogli dowiedzieć się, dlaczego wybory IFMCA są zupełnie inne niż te Amerykańskiej Akademii Filmowej. Ponadto w ramach Akademii Festiwalowych, o kompozycjach Jerry'ego Goldsmitha, Jamesa Hornera, Elliota Goldenthala, Johna Frizzella oraz Briana Tylera rozmawiali znawcy tematu, a gościem specjalnym był kompozytor Elliot Goldenthal.

V edycja Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie

Sobota pełna wrażeń

Ciekawie zapowiada się finał piątej edycji festiwalu, który w sobotę z pewnością przyciągnie m.in. fanów kultowej sagi science fiction "Obcy". W ostatni dzień odbędzie się koncert prezentujący największe przeboje kinowe, będące owocem wieloletniej współpracy duetu Julie Taymor- Eliot Goldenthal. Zostanie on podzielony na dwie części. W pierwszej zabrzmią suity z takich produkcji jak: "Obcy: ósmy pasażer Nostromo", "Obcy: decydujące starcie", "Obcy 3, Obcy: Przebudzenie", a w drugiej - suity z filmów: "Frida", "Tytus Andronicus", "Wywiad z Wampirem". Muzykę ze światowych superprodukcji zaprezentują: chór chłopięcy Pueri Cantores Sancti Nicolai, chór Pro Musica Mundi i Orkiestra Sinfonietta Cracovia prowadzone przez zaprzyjaźnionego z festiwalem, pochodzącego z Teneryfy kompozytora i dyrygenta Diego Navarro. Honorowymi gośćmi festiwalu będą Julie Taymor i Eliot Goldenthal.

Także w sobotę kinomani będą mieli okazję zobaczyć filmy tworzone przez Toma Tykwera i kompozytorów Reinholda Heila i Johnny'ego Klimka. Wśród nich znajdą się takie obrazy jak: "Trzy", "Biegnij Lola, biegnij" i "Niebo". W ostatni dzień festiwalu organizatorzy zapraszają również na ciąg dalszy Akademii Festiwalowych. Ze szczegółami dotyczącymi pasm filmowych i warsztatów, można zapoznać się na stronie internetowej festiwalu.

Jubileuszowa edycja

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie jest coroczną imprezą organizowaną od 2008 roku. Impreza niezwykle szybko znalazła uznanie melomanów i krytyków, stając się rozpoznawalną marką w Europie, Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie. To monumentalne widowisko muzyczno-filmowe wyróżnia się śmiałością produkcyjną, innowacyjnością w sferze technologii dźwięku i obrazu, a także rozmachem wykonawczym, najwyższym poziomem artystycznym oraz - co szczególnie istotne dla widzów - obecnością najwybitniejszych twórców i kompozytorów.

Impreza stawia sobie za cel konsolidowanie środowisk kompozytorskich, muzycznych i filmowych poprzez budowę wieloletnich projektów muzyczno-filmowych. Współpracuje m.in. z Festiwalem Fimucite z Teneryfy, orkiestrą Sinfonietta Cracovia oraz Filharmonią im. K. Szymanowskiego w Krakowie, Gremi Film Production