W Mediolanie trwa Tydzień Designu, jeden z najważniejszych tego typu na świecie. W ramach tego święta sztuki użytkowej Culture.pl zorganizował polską wystawę "Do it Your way", która zachęca zwiedzających do interakcji z obiektami i przypomina, że design może być źródłem zabawy i inspiracji.

Ludzie, którzy przychodzą na Ventura Lambrate nie chcą uwierzyć, że wszystkiego można u nas dotknąć. Są przyzwyczajeni, że na wystawach tylko się ogląda i ewentualnie robi zdjęcia. Tu bawią się, kombinują jak ułożyć po swojemu różne części wystawy. I sprawia im to jak widać wiele radości - mówi w RMF FM Nitzan Reisner z Instytutu Adama Mickiewicza. To fantastyczne, dawno się tak dobrze nie bawiłem - potwierdza jeden z widzów, który do Mediolanu przyjechał z Amsterdamu. Bardzo mi się podoba, że mogę wykorzystać materiały, które są tu dostępne i zrobić coś według mojego pomysłu - dodaje. Będę zaraz układał te drewniane puzzle, ale musi mi pani pomóc - zachęca mnie do starszy Włoch, któremu żona cały czas robi zdjęcia.  I żartuje, że jej mąż całe życie chciał być projektantem.

Design dla ludzi

Kuratorzy wystawy DO IT YOUR WAY. Polish Design in Pieces, Ewa Solarz oraz grupa TABANDA, czyli Megi Malinowska, Filip Ludka i Tomek Kempa, chcieli stworzyć wystawę, która przełamie dystans między eksponatami a odbiorcami i na nowo pokaże że design tworzony jest dla ludzi. Jak mówią  - postanowili zdjąć obiekty z postumentów i oddać je w ręce zwiedzających. Znalazły się wśród nich meble i przedmioty, które należy samodzielnie złożyć, z którymi trzeba się pobawić, które mogą nabrać takiego kształtu jaki im nadamy. Kuratorzy zapewniają narzędzia, klarowną instrukcję i czekają na efekty. O ostatecznej formie eksponatów za każdym razie zadecydują zwiedzający wystawę. Dla projektantów nie ma cenniejszej rzeczy, niż obserwowanie jak ich produkt zyskuje swój ostateczny kształt w rękach użytkownika. Z tym większą radością powierzamy w ręce międzynarodowej publiczności polskie wzornictwo i nie możemy się doczekać, jak wiele się od nich na jego temat dowiemy - tłumaczy Ewa Solarz, jedna z kuratorek wystawy. Wierzymy, że odbiorcy opowiedzą nam o tych produktach znacznie więcej, niż my sami jesteśmy w stanie powiedzieć - dodaje Megi Malinowska z TABANDY.  Twórcza praca zwiedzających jest rejestrowana przez system aparatów fotograficznych wykonujących zdjęcia automatycznie co kilkadziesiąt sekund. Dzięki temu w czasie rzeczywistym powstaną animacje poklatkowe. Wystawą DO IT YOUR WAY chcemy przypomnieć, że design tworzony jest dla odbiorców i bez nich nie istnieje (...) że design może być źródłem ciekawości, inspiracji, radości i zabawy zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci - mówi Barbara Krzeska, kierownik projektu Polska Design w Instytucie Adama Mickiewicza.

Eksponaty na wystawie to - My Dear autorstwa Agnieszki Bar; lampą Maria S.C. Pani Jurek, modułowym regałem Dynks TABANDY; Papierowym miastem Roberta Czajki; kolekcją wycinanek Blok Wschodni, Brutal London i Miasto Blok - How pracowni Zupagrafika; zestawem elementów Patyczaki Jana Godlewskiego; domkami dla lalek BOOMINI; tkanym dywanem Joanny Rusin; regałem Oskara Zięty; placem zabaw grupy projektowej Beton oraz autami firmy Bajo i taśmową Domostradą Zuzu Toys. Zmęczeni majsterkowaniem goście będą mogli odpocząć na poduszkach od pracowni REBORN. Czynnej do 19 kwietnia wystawie towarzyszyć będzie także limitowana seria 8 plakatów zaprojektowanych przez czołowych polskich ilustratorów. Codziennie widzowie dostaną  po 100 takich sygnowanych plakatów.