„Do broni! Wojna i propaganda w plakacie 1939-1989” to kolejna wystawa czasowa, którą można oglądać w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Na dziedzińcu placówki pojawi się 40 plakatów z których większość pochodzi z okresu II wojny światowej. Otwarcie ekspozycji już w najbliższą niedzielę o godz. 15:00. Plakaty będzie można oglądać do końca września.

"Nie ustaniem w walce, siłę słuszności mamy i mocą tej słuszności wytrwamy i wygramy" - to hasło jednego spośród 40 plakatów prezentowanych na wystawie. Druk wydany w Londynie nawiązywał wprost do pieśni Związku Polaków w Niemczech, która powstała wraz z narodzinami Rodła - znaku z którym identyfikowała się polska mniejszość na terenie III Rzeszy. Już od najbliższej niedzieli 3 kwietnia będzie można zobaczyć więcej tego typu haseł i nawiązań. Ściany muzealnego dziedzińca wypełnią się reprodukcjami wybranych afiszy, z których większość pochodzi z lat 1939-45. Na wystawie będzie można porównać zastosowane rozwiązania, ponieważ plakaty reprezentują zarówno polską propagandę wojenną i propolską propagandę na Zachodzie, ale także propagandę niemiecką skierowaną do Polaków, a także propagandę komunistyczną oraz PRL-owską. Plakaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie, Galerii Plakatu w Krakowie oraz Biblioteki Jagiellońskiej.

Wystawa jest narracją o środkach i narzędziach, za pomocą których walczące strony chciały przekonać do swych racji. Zwiedzający, znając już bieg historii, samodzielnie ocenią na ile zaprezentowane przykłady wywarły zamierzony przez ich twórców i kolporterów efekt.

W środę 27 kwietnia o godz. 18:00 Muzeum AK zaprasza również na pokaz filmu "Walka bez broni", który zaprezentowany będzie w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Gościem spotkania będzie kurator wystawy, którą oglądać można do końca września.


(mn)