Blisko 4 tys. osób wystartuje w tym roku w Silesia Marathon. Wśród biegaczy z całej Polski znajdą się także maratończycy m.in. z Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Meksyku, Izraela, Maroka i Południowej Korei. Niedzielna 6. edycja Silesia Marathonu będzie okazją do zebrania środków na leczenie poważniej chorej dziewczyny, uczestnikom zapewniono szansę przebadania serc, a kibicom możliwość śledzenia biegaczy w smartfonach.

42 km będzie liczyła sobie trasa biegu głównego Silesia Marathon. Ta największa masowa impreza sportowa na Śląsku wystartuje już w niedzielę, 5 października. Zawodnicy pobiegną przez 3 miasta - Siemianowice Śląskie, Mysłowice i Katowice. W sumie będą mieli do pokonania 42 punkty.

Krótsza będzie trasa Silesia Półmaratonu, który wystartuje w tym samym czasie. Zawodnicy w nim biegnący będą mieli do pokonania 21,097 km. Trasa obejmie tylko Siemianowice Śląskie i Katowice.

W sobotę spod Silesii wystartował Mini Silesia Marathon o Puchar Radia RMF FM. Najkrótszy bieg Silesia Marathon liczył 4,2 km i zakładał okrążenie katowickiego Spodka ulicami Chorzowską i Olimpijską. Zwycięzcą został Tomasz Kawik. Dystans przebiegł w 13 minut i 58 sekund!

Zawodnicy z całego świata

W tym roku zgłosiła się rekordowa liczba uczestników. W głównym maratonie pobiegnie blisko 2 tysiące osób, z czego prawie 200 stanowić będą kobiety. Na starcie półmaratonu stawi się natomiast 972 zawodników. Z kolei swój udział w Mini Maratonie zapowiedziało ponad 1,1 tys. biegaczy.

Nie zabranie obcokrajowców. W Silesia Marathon pobiegnie m.in. 17 Niemców, 8 Brytyjczyków, 5 Białorusinów, 3 Hiszpanów, a także zawodnicy z Maroka, Francji, Portugalii, Czech, Holandii i Meksyku. W sumie aż z 18 krajów. Polskę reprezentować będą biegacze z całego kraju. Najwięcej z woj. śląskiego - ponad 3 tys. zawodników.

TY TEŻ MOŻESZ WZIĄĆ UDZIAŁ W SILESIA MARATHON. TUTAJ DOWIESZ SIĘ WIĘCEJ O TYM, GDZIE SIĘ ZGŁOSIĆ! 

Silesia Marathon: Charytatywny, prozdrowotny, "mobilny"

Niedzielna 6. edycja Silesia Marathonu będzie okazją do zebrania środków na leczenie poważniej chorej dziewczyny. Wsparcie kosztownej terapii dla 23-letniej studentki Magdy będzie wymagało jedynie biegu ze specjalnym identyfikatorem, co będzie "nagradzane" wpłatą przez Fundację PKO BP.

W innej akcji charytatywnej na rzecz jednego z domów dziecka będą mogli wziąć udział widzowie, którzy zdecydują się skorzystać z ustawionych przy trasie bieżni. Za każdy "wykręcony" na nich kilometr 10 złotych zapłaci inny ze sponsorów PZU SA.

Grupy kibiców będą rywalizowały o nagrody dla siebie w konkursie na najlepszy doping.

Przed startem zawodnicy będą mogli bezpłatnie zbadać swoje serca.

Leczymy m.in. zawały od 15 lat. Lepszą prewencję niż bieganie trudno sobie wyobrazić. Ale też trzeba pamiętać o badaniach - powiedział kardiolog Piotr Buszman z Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, sam przygotowujący się do startu w półmaratonie.

Dzięki stworzonej dla śląskiego maratonu aplikacji mobilnej dla smartfonów uczestnik będzie widoczny dla obserwujących zmagania, dostanie informacje m.in. o trasie, pogodzie i ciekawych miejscach, które będzie mijał. 

Bieg główny Silesia Marathonu wystartuje 5 października o godz. 9.00, Silesia Półmaraton o godz. 10.15.