W Wielkiej Brytanii ukazał się 250-stronicowy album poświęcony Banksy'emu – autorem książki jest jego wieloletni współpracownik i impresario Steve Lazarides. Na wielu zdjęciach pojawia się sam artysta. Album jednak subtelnie zachowuje jego anonimowość.

Banksy nie pokazuje twarzy. Zawsze uchwycony jest od tyłu, przy pracy, gdy przykłada kartonowe szablony do ścian i pokrywa je farbą w sprayu. Autor książki pracował z nim przez 11 lat. Opublikował ją własnym sumptem, a 50 pierwszych nabywców otrzymało banknot 50-funtowy, na którym w miejscu podobizny królowej, artysta umieścił portret tragicznie zmarłej księżnej Diany. 

Spekulacje na temat prawdziwej tożsamości Banksy'ego nie ustają. W sieci istnieje wiele zdjęć i filmów rzekomo demaskujących go w miejscach publicznych. 

Według ustaleń brytyjskich mediów, Banksy pochodzi z Bristolu. Urodził się w 1973 roku i nazywa się Robin Gunningham. Krytycy sztuki podkreślają, że bardziej od jego faktycznej tożsamości ważne są prace, które z uwagi na ich społeczne zaangażowanie, na bieżąco komentują kondycje, w jakiej znajduje się Wielka Brytania i szerzej - świat. Przez połączenie inteligentnego spojrzenia i poczucia humoru, dzieła Banksy'ego są natychmiast rozpoznawalne. Choć artysta znalazł wielu naśladowców, wiadomo że Bansky jest tylko jeden. 

On sam nie sprzedaje swych prac, ale często graffiti namalowane w miejscach publicznych są usuwane wraz z tynkiem i trafiają do kolekcjonerów. Z prawnego punktu widzenia, właściciele nieruchomości, na których się pojawiają dzieła, automatycznie staja się właścicielami malowideł Banksy'ego.

Opracowanie: