Na Gorącą Linię RMF FM w sobotę rano informowaliście o serii kolizji na autostradzie A4 w Małopolsce oraz miejscami na Śląsku. "Jest tak ślisko, że masakra" - usłyszeliśmy od jednego z naszych słuchaczy. Inny dodał: samochody dosłownie, co kilka metrów leżą w rowie. Według świadków zderzyło się tam w sumie około 10 aut.

Rano ślisko było nie tylko na A4, ale też na trasach lokalnych w Małopolsce i na Śląsku.

Miejscami pada marznący deszcz. Nie widziałem żadnej piaskarki - informował słuchacz RMF FM.

Jeden z kierowców podpowiadał: jeżeli nie musicie, na razie nie wyjeżdżajcie. Może w ciągu dnia warunki się poprawią.

Kierowcy uciekali ze śliskiej autostrady wybierając lokalne trasy:

W okolicach Alwerni tworzy się korek na drodze 780 z powodu marznącego deszczu - informowała przed godziną 10 pani Ewelina.

Ostrzeżenie dla kierowców: Małopolska gmina Liszki (szklanka na drogach) - to już sygnał od kolejnego słuchacza RMF FM.

Samochody wypadają z trasy jak zapałki - usłyszeliśmy.

Karambol w Chełmku. Kolizje w rejonie Oświęcimia

Do kilkunastu kolizji doszło w sobotę rano na drogach powiatu oświęcimskiego. Wszystkie wynikały z bardzo trudnych warunków - powiedziała rzecznik tamtejszej policji asp. szt. Małgorzata Jurecka. W najpoważniejszej: w Chełmku, uszkodzone został cztery auta.

W Chełmku kierowca samochodu osobowego zatrzymał się przed przejściem dla pieszych, aby udzielić pomocy kobiecie, która wywróciła się na chodniku. Jadąca za nim ciężarówka zaczęła hamować i wpadła w poślizg uderzając w osobówkę. Kierowca autobusu, który jechał za nimi próbując je ominąć, również wpadł w poślizg, zjechał z jezdni uderzając w sklep, a następnie w przystanek autobusowy. Za autokarem jechała kolejna ciężarówka, której kierowca próbując uniknąć najechania na pojazdy uderzył w słup energetyczny - podkreśliła policjantka.

Nikomu nic się nie stało.

Problemy z przejazdem dotyczyły też komunikacji miejskiej w Krakowie:

Synoptycy ostrzegają!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w sobotę rano ostrzeżenie przed marznącymi opadami w trzech województwach: małopolskim, podkarpackim i śląskim.

Ostrzeżeniem zostało objętych 16 powiatów w województwie małopolskim: bocheński, brzeski, gorlicki, krakowski oraz Kraków, limanowski, myślenicki, nowosądecki, nowotarski, Nowy Sącz, suski, tarnowski, Tarnów, tatrzański, wadowicki i wielicki, 7 powiatów w województwie podkarpackim: bieszczadzki, brzozowski, jasielski, krośnieński oraz Krosno, leski i sanocki. W województwie śląskim ostrzeżenie dotyczy powiatu żywieckiego.

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.