Od 1 lipca odbiorem i zagospodarowaniem odpadów zajmują się w Polsce samorządy. Na przygotowanie się do tej "śmieciowej rewolucji" miały półtora roku. Jak im poszło? Na RMF24.pl zbieramy sygnały od Was! Powiadomcie nas, jak wprowadzanie nowych zasad przebiega w Waszych miejscowościach!

Do Waszej dyspozycji jest oczywiście Gorąca Linia RMF FM. Może zadzwonić i wysłać SMS-a lub MMS-a na numer telefonu 600 700 800, napisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać ze specjalnego formularza internetowego.

Wielkie Drogi, gm. Skawina. Podobnie jak w Mogilanach. Śmieci wystawione od 6 rano. Zabrane tylko niektórym i nie wszystkie. Nikt nie potrafi tego wyjaśnić mieszkańcom, których odpady zabrane nie zostały. Nie wiadomo tez kiedy je zabiorą...
Miasto Tarnów zostało podzielone.Tam gdzie przetarg wygrała firma van GANSEWINKEL, mieszkańcy otrzymali ulotki oraz worki do segregacji. Tam gdzie zostało MPGK nie ma nic :) dobrze, ze odebrali śmieci wczoraj. Na stronie ani słowa, to samo na stronie tarnow.pl - gratuluje :)
Mieszkam w średniej gminie Kozy koło Bielska - Białej. Ustawa weszła w życie od wczora,j a już dzisiaj śmieciarki wywoziły śmieci (dzisiaj tzw. mokre) za kilka dni suche (na które worki gmina dostarczyła kilka dni temu) nie wiem o co te płacze i lamenty. Wszystko śmiga jak należy. W mniej zorganizowanych gminach będzie to 2-3 tyg. później. Ludzie! Czy śmieci to Wasz jedyny problem życiowy?
Witam!Ja też mogę napisać, to co Krzysiek: do tej pory segregowałam, a teraz nie mam zamiaru za 4zł więcej bawić się w ustawianie w domu kilku koszy i zastanawianie się, co do którego wrzucić! W Łodzi mamy bardzo wysokie stawki: segregowane ponad 12zł, a nie segregowane ponad 16zł... jak mam jeszcze myć i wrzucać czyste, to dzięki bardzo! A poza tym: odpowiedzialność zbiorowa! Co z tego, że ja posegreguję, jak w mojej kamienicy mieszka dużo starszych ludzi i pojęcia nie mają o segregacji, więc wystarczy, że jedna, dwie osoby nie będą segregować i wszyscy zapłacą więcej! Nie mogło tak być, jak do tej pory, jak jest u moich dzieci w Londynie: dwie puszki -jedna na plastik, szkło, papier itp, a druga na pozostałe śmieci... Ktoś dobrze pomyślał, by zabrać znowu nam więcej pieniędzy!A ktoś na tym dużo i dobrze zarobi!I to ma być ochrona środowiska? O kant taką ustawę...Pozdrawiam!
Szkoda, że cały czas trąbicie jak to "ustawa śmieciowa" krzywdzi ludzi (chyba dlatego, że złe newsy lepiej się sprzedają). Ja jestem zadowolony, wczoraj pod domem znalazłem pojemniki na odpady z instrukcja segregacji i terminarzem wywozu, więc tak jak powinno być!
Witam,Zwracam się z pytaniem, gdzie ta rewolucja? W mojej Gminie Syców żadnej nie ma, segregacja jak była tak jest, a od lipca odpady segregowane będą odbierane częściej, bo co dwa tygodnie, a nie raz w miesiącu, jak było dotychczas. Jeżeli gdzieś coś nie działa to można mieć pretensje jedynie do urzędników, Kraków, Bydgoszcz itp. to przecież duże miasta, w których dotychczas system gospodarowania odpadami działał, to nie małe wiejskie gminy, gdzie nie ma miejskich/gminnych spółek komunalnych. Fakt jest taki, że jest drożej i to znacznie, bo w tej chwili rocznie zapłacę 480 zł, ale jest też dobra strona, że moi sąsiedzi też muszą płacić, więc w końcu przestaną palić śmieci w beczce, bo to nie będzie im się opłacało. Powinni jeszcze zrobić rewolucję ściekową, żeby w końcu ludzie przestali wylewać ścieki do rowów.
Kosz mam bo sobie kupiłem.Tylko nie ma kto zabrać śmieci.
Witam !!! Co do wywozu śmieci... Mieszkam w 15-piętrowym budynku i śmieci pozbywam się w zsypie - raczej ich nie segreguję. Nie wiem jak miasto to zrobi, żebym mógł wywiązać się z umowy, jaką z nim podpisałem może wybudują nowy szyb - nie mam pojęcia. Mam też domek całoroczny we wsi Tabaszowa, okolice Nowego Sącza. Nie wiem, jak do mnie dojedzie śmieciarka w zimie (droga leśna w lecie trudno dojechać a co dopiero w zimie). Moim zdaniem ta ustawa nadaje się do śmieci utrudnia życie ludziom. Tusk się kompromituje, a my cierpimy i środowisko też ucierpi!
W Grodzisku Maz. jest Ok. Cały pakiet z ulotką, harmonogramem oraz z workami został dostarczony w zeszłym tygodniu. Wszystko jest jasno opisane. Jestem zadowolona,ponieważ do ten pory miałam zadeklarowany 1 pojemnik i jeżeli zdarzyło mi się dołożyć jeden dodatkowy worek, to już miałam policzony jako kolejny pojemnik. A teraz mogę wystawiać nawet 5 pojemników i opłata jest stała.
Na mojej ulicy nie ma do tej pory śmietników firmy, która wygrała przetarg, a ja nie mam śmietnika, bo mi dotychczasowy odbiorca pojemnik zabrał. Śmieci trzymam w garażu pełny sukces reformy.PS. Dotychczas segregowałem śmieci, dostawałem worki na szkło PET i papier, a po wejściu w życie ustawy zapłacę 2 x więcej i odbiorą ode mnie tylko szkło i trawę resztę mogę wrzucać do śmietnika legalnie! Reasumując spada standard segregacji śmieci i zapłacę za to 2 x więcej, gratulacje!!!!!!!!!
Do tej pory segregowałem. W piątek złożyłem korektę deklaracji OLEWAM SEGREGACJĘ. Za 3 zł miesięcznie nie będę kupował 4 pojemników. Mam to gdzieś kupiłem jeden i będę wywalał WSZYSTKO jak leci do niego. Proszę widzicie, jak państwo zmusiło mnie do antysegregowania.
W Stalowej Woli (na Podkarpaciu) również nie ma specjalnych kontenerów na odpady suche i mokre. Mało tego: nie została wyłoniona firma, która będzie odpowiedzialna za wywóz śmieci. Na razie jest tak zwany okres przejściowy, w którym usługi będzie świadczyć MZK. W wielu miejscach nie ma też zamykanych pergolii śmietnikowych...
Totalny chaos!Ludzie od dwóch tygodni masowo zmieniali deklaracje z segregowanych na nie segregowane dlaczego? Ponieważ nowa ustawa nie jest motywująca: powinno być segreguję i mniej płacę, to po pierwsze. Po drugie Pan Premier i jego minister ochrony środowiska tą ustawę tworzyły pod wielkie korporacje dlaczego? A kto dokładał na kampanię wyborczą jak myślicie?Owszem należało zmienić ustawę i złe przyzwyczajenia części społeczeństwa jak? Prosto, zostawić wolny rynek, a poprzez koncesję/zezwolenia dla przedsiębiorców wpłynąć na nich niech np. co kwartał się rozliczą się z odp. komórką samorządową Ochrony Środowiska z oddanych odpadów do recyklingu - nie ma wyników uprawnienia wygasają.Przedsiębiorcy sami np. w przeciągu roku dostawiliby pojemniki na odpady np. na zmieszane i te które pójdą do recyklingu wystarczy 2 pojemniki jedna śmieciarka zabiera te odpady, z których się nic nie odzyska, a druga zabiera odpady do tzw. przerobu i to wszystko, i cała filozofia. Tak na marginesie zapytam: to co? Będą robić teraz zakłady, które mają się zajmować selekcjonowaniem odpadów tzw. przetwórnie odpadów skoro dostaną gotowe i wyselekcjonowane - po co było łożyć miliony państwowych złotych na budowę tych zakładów? Po to, aby powpychać swoich kolegów partyjnych na stanowiska szefów, prezesów, dyrektorów. Przestańcie ludziom ściemniać, że Unia, że ochrona środowiska, że odpady w lasach --- w realiach polskich, to sprawa drugorzędna, cała ustawa jest zrobiona pod interes prywatny, a nie społeczny i środowiska.
Moim zdaniem to jest następny skok na naszą kasę. Mam segregować śmieci i jeszcze za to płacić? Posegregowane śmieci np. szkło , plastik, metale odbiera firma, która powinna to segregować, ale nie w Polsce.Tutaj to my segregujemy śmieci za darmo i jeszcze za to płacimy! Teraz te posegregowane szkło, metal itd., gdzie trafią? Do punktów skupu i firma, która odbiera śmieci dostanie za to kasę. Mało tego - na koniec miesiąca wystawi gminie rachunek i? No brawo, też dostanie pieniądze. Czyli niezła kasa wpłynie do kieszeni cwaniaczków, dla których za darmo pracuje cała Polska. Ludzie czas na powstanie z kolan, bo niedługo może już być za późno!
Segregacja? Dobre sobie. Uwaga: dostałem instrukcje segregacji śmieci, w której pisze, że do jednego - podkreślam jednego worka - wrzucam papier, szkło, metal, aluminium, plastik... A do drugiego obierki po warzywach, owocach. I to ma być segregacja? Wszystko razem i nazywają to segregacja? Koń by się uśmiał!
Jak czytam posty na waszej stronie RMF24.PL, to staję się przeciwnikiem demokracji. Nie jestem fanatycznym ekologiem, ale uważam, że dla dobra przyszłych pokoleń powinniśmy dbać o środowisko, tzn. m.in. segregować śmieci. W mojej gminie (Grodzisk Mazowiecki) mamy bardzo korzystne regulacje, jeśli będziemy segregować. Nawet, gdyby ochrona środowiska nie była u nas premiowana, to i tak bym segregował odpady, bo czynię to od lat. Moim zdaniem podjęcie decyzji o ochronie środowiska jest ponadpartyjne i nie godzi się tu nagonka na PO, bo ona, jak i każda inna partia nie odpowiada za nasze sumienie.
Cała ta rewolucja miała polegać na tym, żeby ludzi zmusić do segregowania śmieci, to dlaczego robi się wszystko, żeby zniechęcić? Przykładem jest tu spółdzielnia mieszkaniowa Roztaje na Gdańskiej Zaspie, gdzie w deklaracji prezes umieścił drobnym druczkiem informacje, "że segregowanie będzie możliwe tylko wtedy, jak się zgodzi na taką formę 100% lokatorów z danej klatki". Tym samym uniemożliwił innym zainteresowanym segregowanie odpadów nawet, jeśli by chcieli. Tak załatwił sobie problem z kilkoma pojemnikami w zsypach.
Witam,

w Łodzi śmieciami teoretycznie w mojej dzielnicy powinna zajmować się MPO Łódź.

Po pierwsze - firma Juko która dotychczas odbierała plastikowe butelki od 8-9 dni w ogóle ich nie odbierała.

Po drugie - nie zabrała swoich przepełnionych już pojemników.

Po trzecie - nowe pojemniki MPO Łódź w ogóle nie są oznaczone, który jest BIO, który jest na SUROWCE, a który na pozostałe. Brakuje tez czwartego pojemnika dla tych co nie segregują śmieci...

Ogólnie. Nikt nic nie wie. Nikt nic nie robi. Miało być pięknie a wyszło jak zwykle.

Brakuje jeszcze dwóch pojemników - jednego na szczaw a drugiego na mirabelki....

Zdjęcia, które dostaliśmy od Norbiego, zobaczycie w naszej galerii!
Rewolucja smieciowa ruszyla, smieci wystawione przed posesja, a nikt tego nie zgarnia.
W gminie Psary dostarczono nam w terminie kosze na śmieci wielkości 120l na gospodarstwo. Śmieci będą odbierane raz w miesiącu jak i plastik, natomiast odbiór papieru i szkła raz na 2 miesiące.. To jakieś nieporozumienie.. Poprzednio korzystaliśmy ze śmietnika 800l plus w każdym miesiącu odbierano dowolną ilość śmieci segregowanych, bez wyznaczania jakiego one mają być rodzaju. Ponadto za każdy kolejny śmietnik 120l gmina każe sobie dopłacić 14,90zł.. Zamiast pozbyć się kolejnych dzikich śmietnisk będzie ich coraz więcej, bo nie dość ze odbiór śmieci będzie drogi to do tego jeszcze utrudniany innym uczciwym mieszkańcom domków jednorodzinnych.
Smieci w gminie Luzna (kolo Gorlic). Mieszkancy musza wozic smieci we wlasnym zakresie, wlasnymi samochodami do punktow zbiorki. Smieci odbierane sa raz na kwartal - wyznaczony dzien. Przez ten czas trzeba je gdzies skladowac.. Zakladajac picie 1 wody dziennie to samych butelek od jednej osoby jest okolo 90. A co z osobami, co nie maja czym zawiezc smieci albo sa niepelnosprawne? Brak jasnych i klarownych informacji. Na stronie gminy i w deklaracjach skladanych przez mieszkancow brak cen za smieci segregowane i niesegregowane.
W Międzyzdrojach usunięto pojemniki na szkło, plastik.
U mnie też mieli dać worki na segregację śmieci i nie ma nic.... Coś mi mówi, że cała ta zmiana przepisów najszybciej będzie widoczna na dzikich wysypiskach, gdzieś przy drogach lub w lasach.
Witam serdecznie. Odnośnie ustawy śmieciowej, myśle że nadaje się do kosza właśnie na śmieci, kosza który miał byc od 1 lipca, a jak na razie go nie ma. Jestem mieszkańcem Krakowa i z oburzeniem czekam na jakąkolwiek informacje na temat terminu wywozu śmieci, firmy wywożącej, jak na razie śmieci nie ma gdzie segregować, myślę że należałoby naszym władzom podrzucić wszystkie śmieci tuż pod drzwi urzędów wówczas może się opamiętają
Miałem umowę na wywóz nieczystości stałych. W dniu 24.06.2013 firma ostatni raz zabrała śmieci i pojemnik. Cały tydzień jestem bez pojemnika i worków na segregację odpadów mimo podpisania deklaracji z MPO Kraków. Przez cały miniony tydzień dzwoniłem do MPO na całodobowy tel. MPO pod nr 12 6462319, 12 6432329 i zapewniany byłem, że pojemnik i worki otrzymam. Do dziś ich nie mam, ani umowy, która jest wymagana, ani wiadomości o harmonogramie wywożenia śmieci i odpadów segregowanych. Skandal muszę mieszkać ze śmieciami, a przecież ja nie chciałem żadnych zmian!
w Przeclawiu brak smietnikow od 3 dni:)
u mnie standard tak jakby nie bylo ustawy - brak workow, stare kosze :-)
Mogilany! Zadzwoniłem do gminy miesiąc temu, bo już nie miałem gdzie składować śmieci, a na stronie internetowej gminy jest tylko jak należy prawidłowo segregować odpady... Tylko pytanie do czego? Pani uspokoiła mnie że worki będą do tygodnia czasu dostarczone przez nową firmę "lepszą" (bo tańszą). Zapytałem co z dotychczasowym pojemnikiem? Odpowiedz: trzeba sobie kupić. Pytam dlaczego nie ma tych informacji na stronie internetowej lub na tablicy ogłoszeń? Odpowiedz: Informacja była przekazana przez księdza w kościele.. Ludzie mamy XXI wiek!!! jaki ksiądz? Jak z takimi urzędasami chcemy gonić Europę z czym??!!. Dobra minął miesiąc, obiecanych worków jak nie było tak nie ma, kupiłem na własną rękę, w piątek 28.06, jakaś dziewczyna roznosiła ulotkę po wsi z informacją, że dziś zabierają śmieci komunalne i trzeba je wystawić najpóźniej do 06:30 mamy 11:00 a śmieci dalej stoją....
W krakowie... zabrali stare pojemniki, nowych nie ma... a tymczasem góra worków se smieciami pod blokiem rośnie i rośnie od dwóch dni..... gdzie mamy to wrzucac????
Jasienica - powiat Bielsko-Biała. Śmieci nie ma do czego wyrzucać. Poprzednia firma zabrała pojemniki 25 czerwca. W informacji na stronie gminy czytamy, że proces dostarczania nowych pojemników zakończy się na przełomie lipca i sierpnia. Może ktoś ma pomysł co robić ze śmieciami przez miesiąc?
Witam, piszę z miejscowości Oględa w powiecie przasnyskim, w naszej miejscowości forma MPK z Ostrołęki zabrała kosze na śmieci i od tego czasu nic się u nas nie zmieniło.

Gmina przasnysz przekazała zarządzanie całym bałaganem innej firmie, ta w mieście co prawda rozstawiła chyba częściowo kosze i rozdała worki, a my mieszkańcy gminy ale nie miasta nie dostaliśmy nic i od miesiaca nie mamy gdzie gromadzić śmieci, niestety nikt się nami nie przejmuje.

Dla miasta Przasnysz jest już harmonogram odbioru odpadów dwa razy w miesiacu dla domków jednorodzinnych i pierwsze odbiór tych niesegregoweanych jest w połowie lipca, u nas niestety góry śmieci się piętrzą nie ma w co tego składować i nikogo to nie obchodzi. Masakra.

Na szczęście nie we wszystkich gminach jest problem ze śmieciami, w Legionowie gmina już od 2 lat zajmuje się odbiorem śmieci i nie ma z tym żadnych problemów, nawet nie zauważamy zmian firm wywozowych, mieszkańcy dostają tylko informację z nowymi harmonogramami odbiorów. Ceny wcale nie uległy podwyżkom.
A ja jestem z Wolbromia, dziś o godzinie 7:12 na stronach urzędu pojawił się harmonogram wywozu śmieci z którego wynika że wywóz zaczyna się od ... dziś! I pech chciał że na mojej ulicy jest a raczej był dziś :) Na domiar wszystkiego pojemnika jak nie miałam tak nie mam ! Bałagan !!! To za małe słowo na to co się w tym urzędzie dzieje !
Sytuacja w Krakowie odnośnie śmieci to jakiś żart. Duża cześć Krakowa nie ma nawet do końca rozstrzygniętych przetargów kto będzie odbierał śmieci np z dzielnicy Stare Podgórze. Efektem tego jest że moje śmieci, a posiadam duży kontener nie zostały opróżnione dzisiaj a zawsze do tej pory można było ustawiać zegarki bo zawsze punktualnie o godzinie 6.00 śmieci były zabierane. Nie mam opróżnionego kontenera jak i również nie mamy nowych kontenerów na segregacje, nawet nikt z nami sie nie kontaktował gdzie i kiedy je dostarczyć. Nie mówiąc o tym że koszty wzrosły w naszym wypadku dokładnie o 380%!! co jest chore!!Kłamstwem jest też że segregując śmieci będzie taniej o 50%, jest taniej ale o 20%. Cała ta sytuacja jest chora i kompletnie nie dopracowana a ludzie są niedoinformowani i panuje jeden wielki chaos.
Witam Bardzo serdecznie u nas w gminie Lipnica Murowana wygrała przetarg firma, która wcześniej wywoziła śmieci. Wcześniejsza kwota wynosiła 8 zł od miesiaca teraz przykładowa na piecioosobowa rodzine wynosi 36 zł od miesiaca. Na dodatek kto nie mieszka przy drodze głównej musi je dowieźć tak jak było wcześniej i czekac by dostać worki na wymiane na nastepny miesiąc .I jaka tu polityka:)
Pytanie: czy władze Tarnobrzega postępują zgodnie z prawem zmuszając mieszkańców do zakupu pojemników na odpady? moim zdaniem to delikatnie mówiąc draństwo
Limanowa. W naszym mieście nie zostały jeszcze dostarczone worki, a co lepsze, nadal nie wiemy ile będziemy płacić za wywóz śmieci.
Rewolucja śmieciowa? Chyba tylko na biurkach w urzędach miast. W Gliwicach również do dziś nie otrzymaliśmy pojemników do segregacji śmieci. Nikt nic nie wie. Nie ma żadnego rozkładu wywozu poszczególnych koszy. Po prostu nic tylko się śmiać, bo od płaczu to chyba byłaby kolejna powódź w naszym kraju.
W Sosnowcu firma nie wywiązuje się z ustawy, koszy jak nie było tak nie ma. Czekamy na nie (pod innymi budynkami są już).
W nawiązaniu do informacji o działaniach samorządów w sprawie ustawy śmieciowej chciałbym poinformować redakcję Faktów o sytuacji w Markach k. Warszawy przy ul. Małachowskiego 1. Firma zajmująca się opróżnianiem pojemników nie dostarczyła żadnych kolorowych pojemników, a jedynie na istniejące dotychczas nakleiła mało widoczne naklejki. Oczywiście ilość pojemników nie wystarcza na wyrzucanie śmieci niesegregowanych nie mówiąc już o śmieciach segregowanych. Na 200 rodzin w tym budynku znajdują się 4 pojemniki na odpady nie segregowane oraz dwa na segregowane. Myślę, że działając w ten sposób można z góry założyć, że wszyscy będą płacić stawki wyższe. Nastąpiła zatem utajniona podwyżka cen za wywóz śmieci, gdyż mieszkańcy nie mają możliwości korzystać prawidłowo z segregacji a tym samym z niższych stawek
Nic się nie zmieniło oprócz wyższej ceny !!!
Wszędzie czytam że firmy odbierające odpady zobowiązane są do dostarczenia pojemników ( kubły ) na śmieci. W gminie Zbąszynek tak faktycznie się stało. Firma odbierająca dostarczyła dwa ładne nowe pojemniki i worki. Natomiast w Gminie Siedlec, powiat wolsztyński gdy zadzwoniłem i zapytałem o nowe kubły otrzymałem informację że mogę sobie u nich kupić i że dostarczą tylko worki.
Ja zaraz zawożę śmieci WÓJTOWI pod drzwi. Niech sobie je zagospodaruje...
Problem ze śmieciami w Bydgoszczy. Firma, która wygrała przetarg, nie wywiązuje się z obowiązków. Pakuje śmieci w worki i zostawia. Oczyszcza tylko pojemniki. Na przystankach w Bydgoszczy jest pełno worków ze śmieciami.
Jaka ustawa śmieciowa?! U nas, w gminie Rudniki w woj. opolskim, jeszcze nie dostaliśmy nowych pojemników na odpady!
Dzień dobry:-) Ja mieszkam na wsi w Wielkopolsce i dla mnie segregowanie śmieci to nic nowego. Ale ceny to tak!
Zgodnie z rewolucją śmieciową w poniedziałek rano zastaliśmy śmieci wysypane z kontenera. Czy firmy sprzątające będą ponosić odpowiedzialność za ewentualną epidemię, jeżeli odbierając kontenery porzucają ich zawartości????
Śmieciowy szok

Witam. Wczoraj tj. w niedzielę 30.06.13. ok. 17 dwóch pracowników MPO ręcznie przekładało śmieci z kubła będącego ich własnością do kubła nowej firmy, która wygrała przetarg na wywóz śmieci. Kubeł podpisany jest A.S.A. Na pytanie, dlaczego przesypują śmieci do innego kubła, a nie wywożą, po za tym śmieci są przecież z czerwca - odpowiedź: Kkierownictwo kazało. Zastanawiające i zdumiewające jest to, że MPO LUBIN kazał pracownikom w niedzielę jeździć po wioskach, wyciągać kubły z posesji, przesypywać na miejscu (przy okazji niemożliwą rzeczą jest nie narozsypywać, bez możliwości posprzątania). Patrząc na tych pracowników współczułem im serdecznie, myśląc jaki interes ma MPO i A.S.A w upodlaniu ludzi, każąc im rękami wybierać śmieci z jednego kubła i przekładać do innego, pozostawiając je. Skąd mieli kubły konkurencyjnej firmy na wymianę? Zachodzę w głowę jaki interes się w tym kryje i jakie koszty poniesie obywatel? Pozdrawiam - stały słuchacz.