Przyczyną awarii jest nieszczelny układ rurociągów zasilający miejski system ciepłowniczy. Pracownicy ciepłowni muszą opróżnić cały układ z wody, wychłodzić go i ponownie napełnić wodą
Awaria jest usuwana, ale ze względu na jej skalę i miejsce, gdzie do niej doszło, ciepło może wrócić do mieszkań dopiero w niedzielę ok. godz. 14-18.
Ciepłownia miejska zasila większą część mieszkań w mieście, w tym wszystkie osiedla mieszkaniowe. W nocy w województwie podlaskim spodziewany jest kilkustopniowy mróz.