Rosyjski Wnieszekonombank, objęty sankcjami USA, potwierdził kontakty z Jaredem Kushnerem, zięciem i jednym z najbliższych doradców prezydenta Donalda Trumpa. Jak podał, Kushner brał udział w spotkaniach, na których bank prezentował swą nową strategię rozwoju.

Rosyjski Wnieszekonombank, objęty sankcjami USA, potwierdził kontakty z Jaredem Kushnerem, zięciem i jednym z najbliższych doradców prezydenta Donalda Trumpa. Jak podał, Kushner brał udział w spotkaniach, na których bank prezentował swą nową strategię rozwoju.
Donald Trump /Andrew Harrer / POOL /PAP/EPA

Służby prasowe Wnieszekonombanku (VEB) podały, że władze instytucji w 2016 roku "niejednokrotnie spotykały się z przedstawicielami czołowych instytucji finansowych w Europie, Azji i Ameryce", a w trakcie spotkań omawiano działalność zagranicznych banków rozwoju i "perspektywiczne kierunki i branże".

Odbywały się spotkania w formacie prezentacji ("roadshow"), dotyczące strategii Wnieszekonombanku do 2021 roku, z udziałem "wielu przedstawicieli największych banków i kręgów biznesowych USA", w tym z "szefem Kushner Companies Jaredem Kushnerem" - podał rosyjski bank. Oświadczenie służb prasowych przekazała wczoraj wieczorem agencja TASS.

Wnieszekonombank to korporacja państwowa będąca odpowiednikiem zachodnich banków odbudowy i rozwoju. Od lipca 2014 roku bank jest objęty sankcjami USA i Unii Europejskiej z powodu agresywnej polityki Rosji wobec Ukrainy. Sankcje USA oznaczają, że objęte nimi firmy rosyjskie nie mogą otrzymywać długo- i średnioterminowych kredytów z amerykańskich instytucji finansowych.

Wczoraj w amerykańskich mediach pojawiły się doniesienia o kontaktach Kushnera z przedstawicielami władz rosyjskich i rosyjskiego biznesu w czasie kampanii wyborczej Trumpa. Aby wyjaśnić te kontakty, Kushner zgodził się wystąpić przed senacką komisją ds. wywiadu.

Najbliższe posiedzenie komisji, w ramach prowadzonego dochodzenia w sprawie mieszania się Rosji w amerykański proces wyborczy, odbędzie się dziś.

Kusher szefem nowego biura w Białym Domu

W poniedziałek Kushner został mianowany na szefa nowopowstałego Biura Amerykańskich Innowacji Białego Domu. Będzie bezpośrednio podlegał swojemu teściowi. 

Biuro Amerykańskich Innowacji Białego Domu będzie zajmowało się m.in. problemami amerykańskich weteranów, reorganizacją resortów i infrastrukturą informatyczną administracji. Jednym z jego zadań będzie też szukanie bardziej skutecznych, wzorowanych na rozwiązaniach w prywatnych firmach, sposobów działalności rządu federalnego.

Większość personelu Biura będą stanowiły osoby posiadające doświadczenie w zarządzaniu prywatnymi firmami.

Oprócz kierowania Biurem Amerykańskich Innowacji Jared Kushner jest odpowiedzialny za koordynowanie polityki Białego Domu wobec Bliskiego Wschodu.

(mpw)