"Zrobiliśmy krok do przodu w rozmowach dotyczących wzmocnienia obecności wojsk USA w Polsce" - powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski, po spotkaniu z Johnem Boltonem doradcą prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego. Nie ujawnił jednak żadnych szczegółów rozmów.

Co prawda prezydencki minister Krzysztof Szczerski zaczął optymistycznie, a później - wydawać by się mogło - nie chciał lub nie mógł doprecyzować swojej wypowiedzi. Był pytany m.in. o to, czy chodzi o zwiększenie rotacyjnej obecność wojsk USA w Polsce, czy już konkretnie  o utworzenie stałej bazy.

Natura definicji jest płynna. My mówimy o czymś co - w moim przekonaniu - radykalnie zmieni charakter partnerstwa polsko-amerykańskiego w zakresie bezpieczeństwa - powiedział minister Krzysztof Szczerski. A jak podkreśla korespondent RMF FM Paweł Żuchowski rozmowa z prezydenckim ministrem nie była łatwa.

Jak dodał, podczas rozmowy z Johnem Boltonem poruszony został również temat zniesienia wiz dla Polaków wybierających się do USA. Prezydencki minister zaznaczył, że ma nadzieję, że perspektywa przyłączenia Polski do ruchu bezwizowego jest coraz bliższa.

Oprac