Prezydent Rosji Władimir Putin nie planuje obecnie przyjazdu do Polski na obchody 75. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz - taką informację przekazał rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

"Takich planów nie ma. Jest to wspaniała data, Putin tam był, zawsze o tej dacie pamiętamy, również pamiętamy o roli Armii Czerwonej - ale takiego wydarzenia obecnie nie ma w grafiku Putina" - oświadczył rzecznik Kremla, cytowany przez agencję RIA Nowosti.

We wrześniu Władimir Putin zapowiedział natomiast, że w styczniu 2020 odwiedzi Izrael, by tam wziąć udział w uroczystościach z okazji 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz i w odsłonięciu pomnika ofiar blokady Leningradu. Dokładnej daty wizyty w Izraelu rosyjski prezydent nie podał.

Do Polski przyjedzie kilkadziesiąt delegacji państwowych

Rocznica wyzwolenia Auschwitz przypada 27 stycznia - w tym dniu w 1945 roku obóz wyzwolili żołnierze Armii Czerwonej. Dzień ten obchodzony jest również na świecie jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

W polskich obchodach wyzwolenia Auschwitz 27 stycznia 2020 roku udział wezmą m.in. prezydenci: Finlandii Sauli Niinistoe, Izraela Reuven Rivlin, Malty George William Vella i Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

Swoją obecność potwierdzili również król Hiszpanii Filip VI Burbon i para królewska z Holandii - król Wilhelm-Aleksander i królowa Maksyma - a także premier tego kraju Mark Rutte. Szwecję reprezentować będą następczyni tronu księżniczka Wiktoria, premier Stefan Loefven i przewodniczący parlamentu Andreas Norlen.

Na czele greckiej delegacji stanie premier Kyriakos Mitsotakis, a estońskiej - minister ds. populacji Riina Solman.

Łącznie oczekiwanych jest kilkadziesiąt delegacji państwowych, a także przedstawiciele instytucji międzynarodowych.