164 członków meksykańskiego kartelu narkotykowego "Pueblos Unidos" zostało zatrzymanych przez wojsko i policję w stanie Michoacán. Ujęci gangsterzy byli uzbrojeni m.in. w 142 karabiny szturmowe i 42 pistolety.

Do ataku meksykańskiego wojska i policji na konwój 28 samochodów ciężarowych i osobowych doszło w sobotę.

Siły rządowe zaskoczyły kolumnę kartelu, blokując jej drogę samochodami pancernymi - wynika z oficjalnego komunikatu meksykańskich władz.

Zbrojny kartel "Pueblos Unidos", którego nazwę można tłumaczyć jako "Zjednoczone Wioski" lub "Zjednoczone Osiedla", powstał w kwietniu 2021 roku.

Występuje on w roli rzekomego "lokalnego ludowego obrońcy" mieszkańców stanu Michoacán przed kartelami narkotykowymi, które ściągają "zwyczajowy haracz" z miejscowych rolników, żyjących z uprawy awokado.

W stanie Michoacán meksykańska Prokuratura Generalna i wywiad wojskowy wykryły aktywność takich wielkich meksykańskich organizacji przestępczych, jak narkotykowy kartel Jalisco - "New Generation" ("Nowa Generacja"), "Familia Michoacana" ("Rodzina Michoakańska"), "Nueva Familia Michoacana" ("Nowa Rodzina Michoakańska"), kartel pod historyczną nazwą "Rycerzy Templariuszy" i kilka innych.

Odpowiedź na serię aktów terroru

Sobotnia operacja meksykańskich sił policyjnych i wojska przeciwko organizacji zbrojnej kartelu "Pueblos Unidos" stanowiła niezwłoczną odpowiedź na serię aktów terroru z jej strony.

"Pueblos Unidos" w ciągu kilkunastu godzin w piątek i w nocy z piątku na sobotę przypuścił ataki na instytucje rządowe i mieszkańców miasta Juárez w stanie Chihuahua, zabijając 11 osób i raniąc 12, a także podpalając samochody urzędników państwowych.

W dniach poprzedzających te wydarzenia do podobnych ataków ze strony mafii narkotykowych doszło także w meksykańskich stanach Jalisco i Guanajuato.