W Ameryce nie ma zgody co do kształtu reformy imigracyjnej. To oznacza, że nie ma najmniejszych szans na zniesienie w tym roku wiz dla Polaków podróżujących do Stanów Zjednoczonych.

Projekt reformy imigracyjnej zawiera korzystne dla nas zapisy, które pozwoliłyby na przyłączenie Polski do ruchu bezwizowego. Jednak nie ma szans na to, by porozumienie co do kształtu zmian udało się osiągnąć jeszcze w tym roku. Także polscy dyplomaci zdają sobie już z tego sprawę.

No cóż. Jesteśmy wszyscy rozczarowani, aczkolwiek nie administracja jest tutaj kluczowa, tylko Kapitol - mówi naszemu korespondentowi ambasador RP w Waszyngtonie Ryszard Schnepf.

Wciąż też zbyt wielu Polaków z różnych powodów nie otrzymuje wiz w amerykańskich placówkach dyplomatycznych. A liczba odmów ma  wpływ na to, czy dany kraj zostanie przyłączony do ruchu bezwizowego czy też nie. Inna sprawa, że to urzędnicy tych urzędów decydują o tym kto wjedzie do USA, a kto nie i my specjalnie nie mamy na to wpływu.  Krótko mówiąc: wszystko w rękach amerykańskich polityków ale brak jest dobrej woli.