W wielu stanach USA trzeba było przesunąć terminy wykonania wyroków kary śmierci, po tym, jak firma produkująca jeden ze składników zabójczego zastrzyku, tiopental, ogłosiła wczoraj, że nie będzie go już wytwarzać. Według firmy Hospira produkcja tego składnika na terenie USA jest niemożliwa.

Producent, chciał kontynuować produkcję na terenie Włoch, ale zrezygnował z tego pomysłu, gdy okazało się, że unijne przepisy zabraniają wywozu tej substancji do USA ze względu na jej przeznaczenie. Firma zrezygnowała więc całkowicie z jej produkowania.

Jak zauważa agencja dpa, poszukiwania środka zastępczego dla tiopentalu mogą trwać miesiącami lub dłużej. Tiopental to jedna z trzech substancji, składających się na zabójczą mieszankę wstrzykiwaną w USA skazańcowi. Jest on używany do pozbawienia więźnia świadomości, dwa następne składniki - do wywołania paraliżu i ostatecznie zatrzymania akcji serca. Karę śmierci wykonuje się w USA w 35 stanach, z czego niemal we wszystkich poprzez wstrzyknięcie trucizny.