​Na poniedziałkowej sesji Rady Bezpieczeństwa ONZ zwołanej w związku z próbą nuklearną Korei Północnej ambasador Chin przy ONZ Liu Jieyi powiedział, że Pekin "nigdy nie pozwoli na chaos i wojnę na Płw. Koreańskim". USA zagroziły "potężną reakcją militarną" na zagrożenie ze strony Pjongjangu.

Członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ dyskutują o Korei Północnej. Będą nowe sankcje?

​W Nowym Jorku trwa spotkanie Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. Tematem posiedzenia są sankcje dla Korei Północnej. Ambasador USA przy ONZ Nikki Haley wezwała Radę do wywarcia jak najsilniejszego nacisku na Koreę Północną. czytaj więcej

Ambasador Chin przy ONZ Liu Jieyi zaapelował do członków Rady o "poważne rozważenie" propozycji rozwiązania kryzysu wywołanego prowokacjami Korei Północnej poprzez dialog i dyplomację, według planu Pekinu i Moskwy. Zakłada on "podwójne zamrożenie", czyli wstrzymanie programu nuklearnego Pjongjangu przy jednoczesnym zawieszeniu manewrów wojskowych USA i Korei Południowej.

Przedstawiciel Rosji przy ONZ Wasilij Niebienzia również podkreślił, że konieczne jest rozwiązanie tego kryzysu poprzez kanały dyplomatyczne "włącznie z wykorzystaniem mediacji sekretarza generalnego ONZ (Antonio Guterresa)".

Ambasador USA przy ONZ Nikki Haley powiedziała jednak, że propozycja Chin i Rosji jest "obraźliwa".

Haley poinformowała też, że USA przedstawią swoją propozycję rezolucji w sprawie Korei Północnej w tym tygodniu i liczą na to, że głosowanie nad nią odbędzie się w następny poniedziałek.

Chiny i Rosja przedstawiły propozycję opartą na "podwójnym zamrożeniu" już na początku lipca, po teście północnokoreańskiej rakiety balistycznej (ICBM). Moskwa i Pekin zaproponowały wtedy między innymi, by Korea Północna ogłosiła jako swą "dobrowolną decyzję polityczną" moratorium na próby ładunków nuklearnych i rakiet balistycznych. Ze swej strony USA i Korea Południowa miałyby wstrzymać się od prowadzenia wspólnych dużych ćwiczeń wojskowych. Procesowi temu towarzyszyłoby podjęcie negocjacji z udziałem skonfliktowanych stron.

Pjongjang nie ustępuje. Ostatnią próbę z użyciem bomby wodorowej przeprowadził w niedzielę

Korea Płn. ogłosiła w niedzielę, że "całkowitym powodzeniem" zakończyła się przeprowadzona przez Pjongjang próba z użyciem bomby wodorowej przeznaczonej do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych.

W lipcu Pjongjang przeprowadził dwie próby z nową międzykontynentalną rakietą balistyczną, po których reżim ogłosił, że "całe terytorium USA" jest w jego zasięgu. 5 sierpnia Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję przewidującą nałożenie nowych sankcji na Koreę Północną. Ma ona ograniczyć dochody Pjongjangu z eksportu (3 mld dol. rocznie) o jedną trzecią poprzez nałożenie embarga na węgiel, żelazo i rudę żelaza, ołów i rudę ołowiu oraz owoce morza.


(ł)