​Historyczna liczba egzekucji w jednym miesiącu planowana jest na kwiecień w stanie Arkansas. W ciągu 10 dni straconych zostanie 8 mężczyzn. Egzekucje zaplanowano między 17 a 27 kwietnia.

Z końcem kwietnia kończy się data ważności środka, który wstrzykiwany jest w czasie egzekucji. Prawnicy reprezentujący skazanych próbują zablokować zaplanowane egzekucje, zwłaszcza, że w ciągu ostatnich 12 lat w tym stanie nie wykonano żadnego wyroku śmierci. Dotychczas żaden stan nie wykonał 8 egzekucji w ciągu 10 dni.

Arkansas wykorzystuje swego rodzaju koktajl trzech środków chemicznych przy egzekucji. Pierwszy relaksuje skazanego, drugi zatrzymuje oddech, a trzeci serce.

Eksperci wskazują jednak, że pierwszy środek - midazolam, którego ważność kończy się 30 kwietnia, czasami zawodzi. Jest to środek uspokajający, a nie środek znieczulający, po którym zapada się w sen.

Jeśli środek zawodzi - podkreślają eksperci - podawanie kolejnych dwóch środków, które prowadzą do paraliżu, a następnie zawału serca, jest niehumanitarne.

(łł)