RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Trump triumfuje: Toyota przenosi się z Meksyku do USA

Opracowanie: Publikacja: Wtorek, 7 lipca (18:13)

„Cła działają!” – ogłosił Donald Trump, komentując decyzję Toyoty o przeniesieniu części produkcji z Meksyku do Teksasu. Japoński gigant motoryzacyjny zainwestuje 3,6 miliarda dolarów w fabrykę w San Antonio, gdzie powstanie nowa linia produkcyjna pickupa Tacoma. Prezydent USA przedstawił tę decyzję jako swój osobisty sukces podczas szczytu NATO w Ankarze.

Trump triumfuje: Toyota przenosi się z Meksyku do USA
Właściciel tej Toyoty Tacomy umieścił na swoim samochodzie hasła krytykującą politykę gospodarczą Trumpa, cła i recesję. Czy teraz zmieni decyzję? /Shutterstock
  • Toyota ogłosiła inwestycję wartą 3,6 mld dolarów w fabrykę w San Antonio w Teksasie, przenosząc produkcję pickupa Tacoma z Meksyku do USA.
  • Prezydent Donald Trump uznał tę decyzję za swój sukces.
  • Najważniejsze informacje z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej RMF24

„Toyota przenosi się z Meksyku do Stanów Zjednoczonych (Teksas!). To naprawdę wielka sprawa. Cła działają!” - napisał Trump na portalu Truth Social po wylądowaniu w Ankarze, gdzie odbywa się szczyt NATO.

Temat ten poruszył również podczas oficjalnego spotkania z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Trump przekonywał, że pod jego rządami USA przeżywają najlepszy rok w historii. 

To niesamowite, co potrafią zrobić cła, jeśli zostaną odpowiednio użyte – podkreślił lider USA.

Inwestycje Toyoty w USA

Toyota ogłosiła w poniedziałek, że przeniesie większość produkcji swojego popularnego pickupa Tacoma z Meksyku do Stanów Zjednoczonych w ramach inwestycji o wartości 3,6 miliarda dolarów w zakład w San Antonio w Teksasie. Przeniesienie produkcji z zakładu Toyoty w Tijuanie w Meksyku zajmie około czterech lat.

Ogłoszenie to pojawiło się zaledwie kilka dni po tym, jak Waszyngton odmówił przedłużenia północnoamerykańskiej umowy handlowej z Meksykiem i Kanadą (USMCA, wcześniej NAFTA), co podsyciło niepewność wśród przedsiębiorstw.

W listopadzie Toyota poinformowała, że planuje zainwestować w Stanach Zjednoczonych nawet 10 miliardów dolarów w ciągu najbliższych pięciu lat.

Nowa linia montażowa w San Antonio ma stworzyć ponad 2 tysiące miejsc pracy. Mimo przeniesienia produkcji z Tijuany, Toyota będzie również kontynuować produkcję Tacomy w swojej fabryce w Guanajuato w Meksyku.

Cła Trumpa

Trump od początku drugiej kadencji rządów wprowadził szereg ceł - w tym na towary z Meksyku i Kanady, a osobno też na stal, aluminium, samochody, części do aut i ciężarówki - mających na celu przeniesienie produkcji aut z krajów sąsiednich do Stanów Zjednoczonych. Dotąd przemysł motoryzacyjny w Ameryce Północnej był wysoce zintegrowany i oparty o produkcję we wszystkich trzech krajach, w dużej mierze dzięki NAFTA/USMCA. Ogłaszając decyzję w poniedziałek, japońska firma wezwała do rozwiązania sporów handlowych.

„Toyota nadal angażuje się w działalność w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku i zachęca do szybkiego rozwiązania w sprawie umowy USMCA, aby region Ameryki Północnej stał się konkurencyjny na skalę globalną” – napisano w oświadczeniu.

Mimo odmowy przedłużenia paktu przez USA, przepisy umowy mówią, że ma ona obowiązywać przez kolejne 10 lat. Waszyngton poinformował w zeszłym tygodniu, że będzie ona corocznie weryfikowana. Zarezerwował też sobie prawo do jednostronnego wyjścia z porozumienia.

Źródło: RMF24/PAP

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: