W Podgoricy zatrzymano jednego z najbardziej poszukiwanych na świecie zbiegów - obywatela Korei Południowej Do Kwona, znanego jako "król kryptowalut" - poinformował w czwartek na Twitterze minister spraw wewnętrznych Czarnogóry Filip Adżić.

"Czarnogórska policja schwytała obywatela Korei Płd. Do Kwona, współzałożyciela i dyrektora wykonawczego Terraform Labs. Były ‘król kryptowalut’, który odpowiada za spowodowanie strat w wysokości 40 mld dolarów, został ujęty na lotnisku w Podgoricy ze sfałszowanymi dokumentami. Jest poszukiwany przez Koreę Płd., USA i Singapur" - napisał Adżić.

"Czekamy na oficjalne potwierdzenie jego tożsamości" - dodał.

Korea Płd. wydała nakaz aresztowania Do Kwona we wrześniu 2022 roku, po tym gdy kierowana przez niego firma upadła. "Firma upadła w maju, gdy ceny kryptowalut spadły niemal do zera, co miało wpływ na cały kryptorynek" - wyjaśniło BBC. Po upadku firmy inwestorzy stracili ponad 40 mld dolarów, a południowokoreańskie władze wszczęły śledztwa przeciwko zaangażowanym w sprawę osobom.

W październiku południowokoreańska prokuratura potwierdziła doniesienia o tym, że Do Kwon po opuszczeniu Singapuru - gdzie siedzibę miała jego firma - dostał się do Dubaju, skąd ruszył do Europy. Seul podejrzewał, że ukrywał się w Serbii.