Przywódca skrajnie prawicowej organizacji paramilitarnej Oath Keepers Stewart Rhodes i 10 innych członków grupy zostało zatrzymanych w związku z zarzutami zmowy w celu wzniecenia buntu - przekazał w czwartek resort sprawiedliwości USA. Są to najpoważniejsze dotąd zarzuty w związku z atakiem na Kapitol 6 stycznia 2021 r.

Jak podało w komunikacie ministerstwo, aresztowanie Rhodesa i jego wspólników jest wynikiem postawienia zarzutów przez wielką ławę przysięgłych w sądzie federalnym w Waszyngtonie. Oprócz lidera organizacji ten sam zarzut otrzymało 10 innych członków bojówki, dziewięciu z nich już wcześniej usłyszało inne zarzuty w związku z wydarzeniami z 6 stycznia 2021 roku.

Według dokumentu ekstremiści mieli organizować się za pośrednictwem zaszyfrowanych systemów komunikacji, planując siłowe zakłócenie pokojowego przekazania władzy. Mieli m.in. organizować się w zespoły, by dostarczyć broń, rekrutować członków do wzięcia udziału w akcji, a także organizować specjalne szkolenia. Przygotowania te miały obejmować zarówno atak na Kapitol, jak i późniejsze plany siłowego przeszkodzenia w przekazaniu władzy Joe Bidenowi. Zdaniem ławy przysięgłych jeden z zespołów bojówki po wkroczeniu na teren Kapitolu prowadził poszukiwania spikerki Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.


Uważali, że "patrioci muszą wziąć sprawy w swoje ręce"

Są to najpoważniejsze zarzuty postawione dotąd w związku z wydarzeniami z 6 stycznia i pierwsze sugerujące zorganizowaną i zaplanowaną próbę zakłócenia toczącej się wówczas procedury zatwierdzenia wyników wyborów prezydenckich. Jednocześnie przedstawione w dokumentach dowody wskazują, że grupa nie była w pierwszym szeregu demonstrantów szturmujących gmach. Kiedy wejście zostało już sforsowane, dwa zespoły członków organizacji wkroczyło w quasi-wojskowej formacji.


Według cytowanych w oskarżeniu wiadomości Rhodes i inni członkowie wyrażali frustrację z powodu braku zdecydowanych działań ustępującego prezydenta Donalda Trumpa i uważali, że "patrioci muszą wziąć sprawy w swoje ręce".

Stewart Rhodes jest liderem i założycielem Oath Keepers. Jest prawnikiem, byłym spadochroniarzem armii USA i asystentem byłego libertariańskiego kongresmena Republikanów Rona Paula. Oath Keepers to luźno zorganizowana antyrządowa grupa paramilitarna, złożona głównie z byłych i obecnych żołnierzy i funkcjonariuszy służb.