Strzelanina podczas treningu baseballa drużyny amerykańskich senatorów. Ranny został republikański kongresmen Steve Scalise. Do zdarzenia doszło na boisku w Alexandrii w Wirginii. Wiadomo, że napastnik miał 66 lat. Zginął od ran postrzałowych.

Strzelanina podczas treningu baseballa drużyny amerykańskich senatorów. Ranny został republikański kongresmen Steve Scalise. Do zdarzenia doszło na boisku w Alexandrii w Wirginii. Wiadomo, że napastnik miał 66 lat. Zginął od ran postrzałowych.
Według świadków strzelanina trwała ok. 10 minut /SHAWN THEW /PAP/EPA

Do strzelaniny doszło w czasie treningu drużyny kongresmenów. Scalise został ranny w biodro. 

51-letni kongresman Scalise to republikanin ze stanu Luizjana. Został przewieziony na pokładzie medycznego śmigłowca do szpitala w Waszyngtonie. Rannych zostało jeszcze cztery inne osoby - w tym doradca kongresmana Roger Williams i funkcjonariuszka ze straży Kongresu. 

Scalise był operowany w Waszyngtonie i - jak poinformował szpital - jest w stanie ciężkim. Życiu czterech innych osób, które zostały poszkodowane w strzelaninie, nie zagraża niebezpieczeństwo.

Napastnikiem był 66-letni James Hodgkinson, inspektor budowlany z Belleville w stanie Illinois. Był wolontariuszem sztabu wyborczego lewicowego Demokraty, senatora Berniego Sandersa, który ubiegał się o nominację Demokratów w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich.

Senator Sanders w wystąpieniu w Senacie potępił "ten odrażający akt w najsurowszych słowach".

Polityczne motywy ataku Hodgkinsona sugeruje jego niedatowane zdjęcie, które ujawniły media. Trzyma on na nim plakat z napisem "opodatkujcie bogatych" i słowami krytyki na temat polityki fiskalnej republikanów.

Republikański senator Rand Paul powiedział telewizji MSNBC, że słyszał około 50 strzałów. Jak podkreślił, gdyby na polu golfowym nie było funkcjonariuszy służb ochrony Kongresu, doszłoby do "masakry". Świadkowie mówią też, że zanim doszło do strzelaniny, napastnik pytał polityków, czy są republikanami, czy demokratami. Potem zaczął strzelać. Całe zajście trwało ok. 10 minut.  

Kongresman Steve Scalise sprawuje w Kongresie funkcję szefa dyscypliny partyjnej większości republikańskiej w Izbie Reprezentantów (majority whip). Zadaniem whipa (dosłownie "bicza")  jest pilnowanie, aby kongresmani głosowali zgodnie z wytycznymi partii. 

Scalise razem z grupą kongresmanów z Partii Republikańskiej ćwiczył przed meczem baseballowym z drużyną Partii Demokratycznej, który miał odbyć się jutro. Dochód z tradycyjnego meczu Republikanów z Demokratami jest przeznaczony na programy oświatowe organizacji Girls and Boys Club.

Po strzelaninie przewodniczący Izby Reprezentantów Republikanin Paul Ryan i jego oponentka, przywódczyni demokratycznej mniejszości w Izbie Reprezentantów Nancy Pelosi, podczas specjalnej sesji Kongresu wezwali do jedności. Ryan, wśród owacji na stojąco polityków z obu partii, powiedział: "atak na jednego z nas jest atakiem na nas wszystkich", a wzruszona Pelosi zareagowała mówiąc, że "całkowicie zgadza się z wypowiedzią przewodniczącego Izby", i przyznała, że nigdy jeszcze jej się to nie zdarzyło. Dodała, że modli się "za wszystkich ustawodawców", a nawet życzyła powodzenia prezydentowi Donaldowi Trumpowi.


(mpw)