Portal WikiLeaks ujawnił, że odpowiedzialny za ujawnienie istnienia programu PRISM Edward Snowden złożył wniosek o azyl nie tylko w Ekwadorze, ale także w Islandii. "Podobne procedury były podejmowane w innych miejscach" - powiedział rzecznik portalu Kristinn Hrafnsson, nie precyzując, o jakie kraje chodzi. Założyciel WikiLeaks Julian Assange podkreślił, że Snowden jest zdrowy i bezpieczny, ale nie może ujawnić miejsca jego pobytu.

Julian Assange poinformował, że Snowden opuścił Hongkong z "dokumentami uchodźcy" dostarczonymi przez Ekwador, bo jego paszport został unieważniony przez władze USA. Amerykanin przyleciał wczoraj z Hongkongu do Moskwy, skąd miał przedostać się na Kubę. Samolot do Hawany wyleciał jednak najprawdopodobniej bez niego.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ekwadoru potwierdziło, że wniosek Snowdena o azyl już wpłynął i jest rozważany. Nie wiadomo jednak, jak wiele czasu zajmie rozpatrzenie go. Dokumenty związane z ubieganiem się o azyl w Islandii złożył w imieniu Snowdena rzecznik WikiLeaks Kristinn Hrafnsson.

Decyzja rosyjskich władz o zezwoleniu na tranzyt Edwarda Snowdena do Ekwadoru przez Rosję wywołała poważny zgrzyt w relacjach Waszyngton-Moskwa. Z wielkim niezadowoleniem przyjęto w Białym Domu informację, że Kreml nie pomoże w zatrzymaniu mężczyzny na moskiewskim lotnisku Szeremietewo. Do tego atmosferę podgrzała wypowiedź ministra spraw zagranicznych Ekwadoru, który stwierdził, że w sprawie wniosku o udzielenie azylu dla Snowdena pozostaje w kontakcie właśnie z Rosją.