"Stosunki polsko-litewskie są uzależnione od poprawy sytuacji Polaków na Litwie" - powiedział w Wilnie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. "Stosunki z Litwą chcemy mieć najlepsze z możliwych. Jak to osiągnąć? Potrzebna jest przychylność Litwy względem polskiej mniejszości" - podkreślił i pochwalił Polaków na Litwie za współpracę i obronę swoich interesów.

Sądzę, że jest to w interesie obopólnym i my cierpliwie na to będziemy czekać - powiedział szef polskiej dyplomacji.

Sikorski spotkał się też z przedstawicielami polskiej mniejszości. Minister Sikorski pokreślił, że Polska dąży do dobrych relacji z Litwą, zależy jej na współpracy, bo oba kraje łączy wspólna historia, kultura, ale poprawa stosunków nie powinna się odbywać kosztem pomniejszania obywatelskich praw Polaków mieszkających na Litwie - powiedział prezes Związku Polaków na Litwie poseł Michał Mackiewicz.

Według prezesa minister zapowiedział, że Polska nadal konsekwentnie i stanowczo będzie obstawała przy tym, by strona litewska realizowała swe zobowiązania, przestrzegała standardów międzynarodowych w stosunku do mniejszości narodowych.

Sikorski pochwalił społeczność polską za to, iż potrafi się jednoczyć, współpracować i bronić swych interesów. Według ministra Sikorskiego "jedność Polaków na Litwie jest ewenementem na skalę światową".