Sformułowanie "polski obóz" w odniesieniu do nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz znalazło się w depeszy włoskiej agencji prasowej ANSA. Ambasada RP w Rzymie zapowiedziała interwencję w tej sprawie.

Określenia "lager polacco" użyto w korespondencji z Polski, gdzie przebywa burmistrz Rzymu Ignazio Marino, który pojechał tam z włoską młodzieżą oraz przedstawicielami wspólnoty żydowskiej z Wiecznego Miasta. W niedzielę włoska delegacja przebywała na terenie hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz, gdzie oddała hołd ofiarom.

Towarzyszącego delegacji byłego więźnia, 83-letniego Samiego Modiano, nazwano w depeszy "ocalałym z grozy polskiego obozu".

Ambasador RP we Włoszech Wojciech Ponikiewski zapowiedział, że kierowana przez niego placówka będzie interweniować w tej sprawie. 

MSZ wypowiada wojnę nieprawdziwym określeniom historycznym

Kilka dni temu pojawiła się informacja, że MSZ rusza z ofensywą przeciwko nieprawdziwym określeniom historycznym pojawiającym się w światowych mediach. Najważniejszym z nich, i zwalczanym przez polską dyplomację są "polskie obozy koncentracyjne" czy "polskie obozy zagłady". Tylko w zeszłym roku dyplomaci interweniowali 120 razy, gdy w mediach pojawiały się "polskie obozy". 

(mal)