Polskie konsulaty wydały Rosjanom chcącym przyjechać na Euro 11 tysięcy wiz. Wcześniejsze prognozy mówiły o tym, że z Rosji do Polski może przyjechać nawet kilkadziesiąt tysięcy kibiców.

Ponad 8 tysięcy wiz wydano w Moskwie, dwa tysiące w Kaliningradzie i około tysiąca w Petersburgu - wylicza ambasador Wojciech Zajączkowski w rozmowie z reporterem RMF FM Przemysławem Marcem.

Trudno oszacować, ilu dokładnie kibiców przyjedzie z Rosji na mecze. Jurij Wołochow, dziennikarz Sowieckiego Sportu, twierdzi, że wizy nie są dla Rosjan problemem. Szengeńską wizę ma każdy trzeci mieszkaniec Moskwy. Wielu pojedzie bez biletów, bawić się w strefie kibica - zapewnia.

Jak ujawnił ambasador Zajączkowski, rosyjscy kibice nie wystąpili dotąd do władz Warszawy o zgodę na przemarsz przez miasto 12 czerwca , w dzień meczu z polską reprezentacją.

Kibicom będą towarzyszyć rosyjscy policjanci

Do Polski w czasie rozgrywek Euro 2012 przyjedzie 10 przedstawicieli rosyjskiego MSW, których zadaniem będzie dbanie o bezpieczeństwo rosyjskich kibiców. Rosyjskie MSW zamierza nawet uruchomić w naszym kraju specjalne centrum sytuacyjne, w którym stale będą dyżurować rosyjscy policjanci.

Rywalami Rosji na Euro 2012 w grupie A będą Polska, Czechy i Grecja. Pierwszy mecz - z Czechami - Rosjanie rozegrają 8 czerwca we Wrocławiu. 12 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie spotkają się z Polakami, a cztery dni później, również w Warszawie, zmierzą się z Grekami.