Do największej od końca zimnej wojny wymiany agentów między USA a Rosją doszło w Wiedniu. Jak oznajmiło Ministerstwo Sprawiedliwości USA, Amerykanie przekazali dziesięciu rosyjskich agentów, a Rosjanie zwolnili cztery osoby odbywające w Rosji kary więzienia.

Według mediów stan osób, które trafiły do Wielkiej Brytanii, nie jest najlepszy

Media w Wielkiej Brytanii i Rosji podały po południu, że rosyjski samolot z 10 agentami wylądował w Moskwie na lotnisku Domodiedowo. Jak podał portal BBC News, widziano ludzi wychodzących z maszyny i wsiadających do autobusu. Amerykański samolot z czterema Rosjanami, szpiegującymi na rzecz Zachodu, wylądował w brytyjskiej bazie lotniczej Brize Norton.

Wcześniej na płycie wiedeńskiego lotniska Schwechat wylądowały dwie maszyny: Jak-42 rosyjskiego ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych i amerykański czarterowy Boeing 767-200 linii Vision Airlines. Według agencji Reutera, samoloty stały na płycie przez około półtorej godziny, a między nimi kursowały samochody. Jak podało BBC, w relacjach telewizyjnych z Wiednia widać było dwie stojące obok siebie maszyny, do których przystawiono kryte schody i zobaczenie któregoś z przekazywanych szpiegów było niemożliwe.

Rosyjska agencja ITAR-TASS dodała, że samoloty znalazły się w pobliżu nieotwartego jeszcze terminalu Skylink i ustawione były tak, by nie widać było drzwi na ich burtach. Pasażerów po zejściu ze schodów momentalnie zabierał czarny samochód, by przewieźć ich do drugiego samolotu. Wymiana na płycie lotniska oznacza, że nie było oficjalnego wjazdu na teren państwa - wyjaśniło BBC.

Waszyngton i Moskwa uzgodniły, że dokonają wymiany 10 rosyjskich agentów, których niedawno zdemaskowano w USA, na czterech Rosjan, więzionych w Rosji za szpiegostwo na rzecz Zachodu. Prezydent Dmitrij Miedwiediew podpisał dekret ułaskawiający czterech ludzi skazanych za kontakty ze służbami wywiadowczymi Zachodu: Aleksandra Zaporożskiego, Igora Sutiagina, Giennadija Wasilienkę i Siergieja Skrypala.

W ramach umowy 10 rosyjskich szpiegów przyznało się przed amerykańskim sądem do winy, czyli do tego, że działali jako agenci obcego wywiadu. Są to: Anna Chapman, Tracey Lee Ann Foley (naprawdę: Jelena Wawiłowa), Donald Howard Heathfield (Andriej Bezrukow), Juan Lazaro (Michaił Wasienkow), Patricia Mills (Natalia Pierewierżewa), Richard i Cynthia Murphy (Władimir i Lidia Guriew), Vicky Pelaez, Michaił Siemienko i Michael Zottoli (Michaił Kucik).