Jeszcze nie polecieli w kosmos, a już pobili rekord. Chodzi o załogę promu kosmicznego Atlantis, którego misja została opóźniona ze względu na zbliżający się do Florydy sztorm Ernesto. Załoga ustanowiła rekord... długości przygotowań.

Sześcioro astronautów – jedna kobieta i pięciu mężczyzn - spędziło razem na treningach aż 4,5 roku! W kosmos mieli polecieć już ponad 3 lata temu, jednak katastrofa Columbii i prace nad zwiększeniem bezpieczeństwa lotów doprowadziły do dużego opóźnienia.

Ale astronauci Atlantisa twierdzą, że tak długi okres przygotowań scementował ich jako załogę i są szczęśliwi, że będą mogli w końcu wykonać swoje zadanie.

Na szczęście dla nich NASA płaci astronautom nie tylko za przebywanie na orbicie. Otrzymują stałą pensję, nie ma żadnych dodatków za lot w kosmos. Kiedy rozpoczynają tę pracę, NASA gwarantuje im, że przynajmniej raz polecą w kosmos. To od ich zdolności i umiejętności zależy, czy takich misji będzie więcej.

NASA nie wyklucza, że prom Atlantis wróci do hangaru. Wszystko zależy od Ernesto, tropikalnego sztormu, który zmierza w kierunku Florydy i zdaniem meteorologów ponownie może przybrać siłę huraganu. czytaj więcej

Ich codzienna praca polega więc głównie na szkoleniu się i przygotowaniach do konkretnej misji lub, jeśli nie mają wyznaczonego lotu, na pomocy załogom, które się do takich misji przygotowują. Lot na orbitę to ukoronowanie takich przygotowań. Czasem trzeba bardzo długo na to czekać.