77-letni Rodney Alcala, skazany na karę śmierci za zamordowanie 12-letniej dziewczynki i 4 innych kobiet, zmarł w szpitalu w więzieniu stanowym Corcoran w Kalifornii. Jak podała dyrekcja więzienia, Alcala zmarł "z przyczyn naturalnych".

Alcala, zwany również "randkowym zabójcą", został skazany na śmierć w 2010 roku. Uznano go winnym uprowadzenia i zabójstwa w 1980 r. w Los Angeles 12-letniej Robin Samsoe oraz czterech kobiet w wieku od 18 do 32 lat w latach 1977-79 .

We wrześniu 1978 r. Alcala wziął udział w programie telewizyjnym "The Dating Game" (w Polsce znanym jako "Randka w ciemno"). Polega on na wyborze na randkę przez samotną kobietę jednego spośród trzech mężczyzn, na podstawie zadawanych im pytań.

Pytania zadawane są "w ciemno", bowiem zadająca je nie może zobaczyć kandydatów.

Na końcu programu wybrany został Alcala. Kobieta odmówiła później spotkania się z nim, określając jego zachowanie jako "dziwaczne".

"Randkowy zabójca" pozbawiał życia swoje ofiary w wyjątkowo okrutny sposób, torturując je.

Śledczy podejrzewają, że liczba ofiar Alcali jest w rzeczywistości dużo większa. Wskazują na to liczne poszlaki, ale nie udało się zdobyć decydujących dowodów.

W kalifornijskich celach śmierci przebywa obecnie ok. 700 skazanych na najwyższy wymiar kary. Gubernator Kalifornii Gavin Newsom zarządził moratorium na jej wykonywanie.