Federalna Służba Ochrony wycofała swoje wnioski o zarejestrowanie adresów internetowych Putin2012.rf i Putin-2012.rf. Internetowy portal Gazeta.ru poinformował w piątek, że agencja, która zajmuje się ochroną najważniejszych osób w państwie, zarejestrowała 424 adresy internetowe pisane cyrylicą, w tym Putin2012.rf i Putin-2012.rf.

Obserwatorzy życia politycznego w Rosji odebrali to jako kolejny sygnał potwierdzający, że premier Władimir Putin zamierza wystartować w wyborach prezydenckich w 2012 roku. Służba zajmuje się rejestrowaniem adresów internetowych dla organów władzy państwowej, w tym Administracji Prezydenta, rządu, ministerstw i Dumy Państwowej, ale nie uczestniczy w przygotowaniach do kampanii wyborczych - napisano w oświadczeniu Federalnej Służby Ochrony.

Putin utrzymuje, że nie zdecydował jeszcze, czy w 2012 roku stanie do walki o prezydenturę, natomiast Miedwiediew nie ukrywa, że rozważa ubieganie się o reelekcję. Większość analityków spodziewa się jednak powrotu Putina na Kreml.

Rzecznik szefa rządu Rosji Dmitrij Pieskow zaprzeczył, jakoby rejestracja adresów internetowych była sygnałem, że premier planuje powrót na urząd prezydenta, który sprawował już w latach 2000-2008. Z zarejestrowania adresów internetowych nie należy wyciągać daleko idących wniosków - oświadczył Pieskow.