Brytyjczycy nie zamierzają zaprosić żadnego przedstawiciela władz Rosji na przyszłotygodniowe międzynarodowe pokazy lotnicze do Farnborough. To spory afront dla Moskwy - ta impreza jest uznawana za bardzo prestiżową i Rosjanie zawsze przysyłali duży kontyngent, licząc na kontakty handlowe.

Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych napisało w wydanym komunikacie, iż nie udostępni rosyjskim władzom zwyczajowych zaproszeń i podejmuje kroki na rzecz zaostrzenia zasad eksportu  brytyjskich towarów o przeznaczeniu wojskowym do Rosji.

Międzynarodowe Pokazy Lotnicze w Farnborough (Farnborough International Airshow - FIA) w południowej Anglii są jedną z najważniejszych światowych imprez wystawienniczo-handlowych branży lotniczej. Każda z odbywających się co dwa lata edycji FIA ściągała znaczny kontyngent oficjalnych przedstawicieli Rosji, poszukujących możliwości rozszerzenia zbytu produktów własnego przemysłu lotniczego.

Jak zaznaczył MSZ, brytyjski rząd zaprasza oficjalnych reprezentantów różnych państw jako gości na salon, "ale z powodu rosyjskich działań na Ukrainie żadnemu przedstawicielowi rosyjskiego rządu nie wysłano zaproszenia na FIA".

Komunikat informuje również o podjęciu działań na rzecz skreślenia Rosji z listy państw, uprawnionych do korzystania z najbardziej elastycznego wariantu brytyjskiej strategicznej licencji eksportowej, co ma ją zniechęcić do udziału w trwającym od 14 do 20 lipca salonie.

(abs)