Ukraiński parlament pomimo trwającej wojny z Rosją głosuje dziesiątki ustaw dostosowujących Ukrainę do unijnego prawa. Wysiłek jest ogromny i pokazuje go 150-stronicowy raport Komisji Europejskiej prześwietlający dostosowanie Ukrainy do członkostwa w Unii Europejskiej. Ten poufny raport zdobyła dziennikarka RMF FM.

Komisja Europejska będzie rekomendować krajom UE rozpoczęcie negocjacji w sprawie członkostwa Ukrainy we wspólnocie - o czym dziennikarka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon jako pierwsza informowała wczoraj. Ukraina ma jednak jeszcze wiele do zrobienia, między innymi w dziedzinie rolnictwa i bezpieczeństwa żywności.

"Jeśli chodzi o zdolność Ukrainy do podjęcia zobowiązań wynikających z członkostwa w UE, kraj kontynuował prace nad dostosowaniem do acquis (przypis. unijnego prawa) w wielu obszarach" - czytamy w raporcie KE oceniającym m.in. możliwości przyjęcia przez Ukrainę obowiązków członka UE. Ta ocena możliwości obejmuje 31 rozdziałów dotyczących np. energii, transportu, polityki zatrudnienia czy ochrony konsumentów. 

"Pomimo inwazji Rosji na pełną skalę w lutym 2022 r. i brutalnej, agresywnej wojny - Ukraina w dalszym ciągu czyni postępy w reformach" - stwierdzono w raporcie KE.

"Ze względu na skutki trwającej inwazji Rosji na pełną skalę, a także istniejące wcześniej strukturalne wyzwania gospodarcze, gospodarka ukraińska znajduje się pomiędzy wczesnym etapem a pewnym poziomem przygotowania do ustanowienia funkcjonującej gospodarki rynkowej" - ocenia Komisja Europejska. Jak dodano, Ukraina znajduje się "na wczesnym etapie przygotowań pod względem zdolności do sprostania presji konkurencyjnej i siłom rynkowym w UE".

Raport wspomina o napięciach między Polską a Ukrainą w kwestii eksportu zboża. 

Z punktu widzenia Polski jednym z interesujących rozdziałów w negocjacjach w sprawie członkostwa Ukrainy w Unii będzie rolnictwo i bezpieczeństwo żywności. 

Co mówi raport KE o ukraińskim rolnictwie?

Komisja Europejska dosyć krytycznie ocenia dostosowanie Ukrainy w dziedzinie rolnictwa. "Ukraina pozostaje na wczesnym etapie przygotowań w obszarze rolnictwa" - czytamy w raporcie. 

W kwestiach weterynaryjnych i fitosanitarnych poziom przygotowań określono jako "umiarkowany". Ukraina dostosowała się tylko do 1/3 unijnych aktów prawnych dotyczących bezpieczeństwa żywności. 

"Z 242 unijnych aktów prawnych dotyczących bezpieczeństwa żywności Ukraina zakończyła proces dostosowywania do 81 unijnych aktów prawnych, natomiast trwają prace nad kolejnymi 75" - czytamy w dokumencie. 

Z raportu KE wynika, że w kwestii Organizmów Modyfikowanych Genetycznie Ukraina nie dostosowała się jeszcze do żadnych unijnych rozwiązań prawnych dotyczących GMO. 

"Nie przyjęto jeszcze ram prawnych regulujących działalność w zakresie inżynierii genetycznej, rejestracji GMO oraz systemu rządowej kontroli GMO i kar w oparciu o dziewięć aktów prawnych UE ustanawiających ramy prawne" - wykazano w raporcie Komisji.