Komisja Europejska zaprosi Ukrainę do negocjacji w sprawie członkostwa w UE. Jak dowiedziała się nieoficjalnie dziennikarka RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginon, szefowie gabinetów unijnych komisarzy zdecydowali właśnie, że będzie rekomendacja Komisji Europejskiej dla krajów członkowskich UE, żeby rozpocząć rokowania z Ukrainą o przyjęcie do wspólnoty.

Jest to wstępna decyzja, którą potwierdzi w środę kolegium unijnych komisarzy, a ostateczne wypowiedzą się w tej kwestii szefowie 27 państw członkowskich UE podczas unijnego szczytu w grudniu br. - informuje korespondentka RMF FM. 

Dzisiejsza decyzja oznacza jednak, że w ocenie KE Ukraina wypełniła siedem warunków, jakie otrzymała w czerwcu ubiegłego roku, gdy UE przyznała jej status kandydata.

Ukraina spełniła warunki dotyczące reformy sądownictwa i wolności mediów

Ukraina spełniła już w czerwcu dwa warunki dotyczące reformy sądownictwa i wolności mediów. Jak informuje Katarzyna Szymańska-Borginon, rekomendacja o rozpoczęciu negocjacji członkowskich nie zawiera żadnych dodatkowych warunków. KE uznała, że Ukraina całkowicie zakończyła reformy w sprawie obsadzenia Trybunału Konstytucyjnego i walki z praniem brudnych pieniędzy. 

Jeden z dyplomatów UE powiedział dziennikarce RMF FM, że Ukraina będzie jednak musiała jeszcze "doprecyzować kilka spraw" w trzech innych dziedzinach. Chodzi o kwestie związane z ochroną mniejszości narodowych. Tutaj Ukraina będzie musiała jeszcze np. wypełnić ostatnie zalecenia Komisji Weneckiej, czyli zmienić ustawę o języku państwowym. 

Do doprecyzowania pozostają jeszcze kwestie związane z ograniczeniem roli oligarchów (Ukraina musi np. przyjąć ustawę o lobbingu zgodną z normami UE) i sprawy odnoszące się do walki z korupcją. Jak wskazano, Kijów musi np. usunąć ograniczenia kadrowe w Narodowym Biurze Antykorupcyjnym.

Zdaniem rozmówcy RMF MF są to jednak sprawy "techniczne". Wyraził on przekonanie, że KE wyda w środę pozytywną dla Ukrainy rekomendację. Podobnie do Ukrainy  również Mołdawie otrzyma od KE rekomendacje umożliwiające rozpoczęcie negocjacji członkowskich z UE.

Kułeba: Ukraina stanie się częścią Unii Europejskiej

"Nie mam wątpliwości, że Ukraina stanie się częścią Unii Europejskiej. Takie zapewnienie otrzymałem od (szefowej MSZ Niemiec) Annaleny Baerbock " - oświadczył minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w opublikowanej w poniedziałek rozmowie z dziennikiemm "Welt".

Ukraiński minister przekazał, że podczas wizyty w Berlinie omawiał z szefami MSZ innych krajów m.in. kwestię przystąpienia Ukrainy do UE. 

Przyznał, że aby stać się częścią UE, Ukraina powinna "zreformować swój system wymiaru sprawiedliwości", a także wzmocnić działania antykorupcyjne. 

"Przyjęliśmy już odpowiednie przepisy, które należy teraz wdrożyć" - oznajmił Kułeba.