Tylko 3,99 procent odmów przyznania Polakom wiz do Stanów Zjednoczonych w 2018 roku - takie dane opublikował właśnie Departament Stanu USA. Oznacza to, że jeszcze nigdy wcześniej Polska nie była tak blisko zniesienia wiz do USA.

Zgodnie z amerykańskimi regulacjami, jeżeli zejdziemy poniżej poziomu 3 procent odmów, to automatycznie rozpocznie się procedura przyłączenia Polski do Visa Waiver Program, czyli programu bezwizowego.

Przyłączenie Polski do tego programu za cel postawiła sobie nowa ambasador USA w naszym kraju Georgette Mosbacher.

W rozmowie z dziennikarzem RMF FM Grzegorzem Jasińskim w październiku ubiegłego roku Mosbacher podkreślała: Jestem ambitna. Nie lubię przegrywać. Nie mogę usprawiedliwić faktu, że nie byliście dotąd objęci programem bezwizowym. Powinniście być. Moje stanowisko w tej sprawie jest bardzo jasne - ale to nie wystarczy. Wiem, że sprawa zyskała teraz należną jej uwagę na wysokim szczeblu w Waszyngtonie.

Mamy już plan działania, a skoro już powiedziałam, że zależy mi na wynikach, chcę go przedstawić i wprowadzić w życie. To może być ostatnia sprawa, którą załatwię, ale jestem zdeterminowana, by ten program bezwizowy przeprowadzić - zadeklarowała.