Chcemy być blisko w sensie duchowym razem z cierpiącym papieżem - mówią wierni, którzy w całej Polsce modlą się w intencji zdrowia Jana Pawła II. Tłumy przybyły pod słynne papieskie okno w Krakowie.

Na Franciszkańską, pod papieskie okno w krakowskiej Kurii Metropolitalnej przychodzą tysiące krakowian. Na przemian modlą się i słuchają wiadomości w radiu (wielu z nich przyszło tu z niewielkimi odbiornikami). Wierzę gorąco w to, że Bóg jakoś pomoże mu. Czekamy. Za papieża modli się cały świat - mówili mieszkańcy Krakowa.

O modlitwę za zdrowie Ojca Świętego pod papieskim oknem poprosił metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski. Skoro bywaliśmy w monetach wielkich uniesień, wielkich radości, przyszliśmy także w noc w 1981 roku, pierwszy wieczór po zamachu, to dlaczego nie teraz. Modlitwy mają potrwać do wieczora i zakończyć się \"Apelem

Jasnogórskim\". Później wierni będą mogli uczestniczyć w czuwaniu w 

znajdującej się nieopodal bazylice ojców dominikanów.

Krakowianie tłumnie odwiedzają także Wawel. Chcą w tym ważnym dla papieża miejscu modlić się w jego intencji. Chcemy być blisko w sensie duchowym razem z cierpiącym papieżem.

Krakowianie są także w kościele św. Anny, gdzie msze odprawiał biskup Karol Wojtyła. Wewnątrz świątyni panuje półmrok i kompletna cisza. Po zamachu byłam na placu – mówi pani Anna. Gdyby porównać te dwie sytuacje, to chciałabym, aby i teraz stał się cud. Tak jak tam zdarzył się cud.

W intencji papieża wierni modlą się także w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. Mszę odprawia metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski. - Kościół modli się za Piotra naszych czasów, który jest w utrapieniu choroby - mówił do wiernych. Krakowska świątynia została konsekrowana przez papieża 14 sierpnia 2002 roku.

Ale wierni gromadzą się w świątyniach w każdym miejscu w Polsce. Do warszawskiego kościoła Świętego Krzyża przychodzą przede wszystkim młodzi; jest bardzo dużo studentów - po drugiej stronie jest Uniwersytet Warszawski. Modlę się o spokojną śmierć, gdy nadejdzie ten moment - mówi młody chłopak. Przy tych doniesieniach, które się pojawiają, ten stan jest na tyle poważny, że cudem by było, żeby papież z tego wyszedł i powrócił do sprawności.

I o ten cud od wczorajszego wieczora modlą się katolicy w całym kraju. Przez całą noc w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem czuwali górale i turyści. Sanktuarium na Krzeptówkach to miejsce o szczególnym znaczeniu. Kościół Matki Bożej Fatimskiej został zbudowany jako votum dziękczynne za ocalenie życia papieża po zamachu w 1981 r. Jan Paweł II odwiedził sanktuarium w 1997 r. i dokonał konsekracji kościoła.

Czuwają także wierni w klasztorze na Jasnej Górze. Większość gromadzi się przed Cudownym Obrazem Matki Boskiej. Klasztor jasnogórski był zawsze dla papieża miejscem ogromnie ważnym - od najmłodszych lat pielgrzymował do sanktuarium. Także po objęciu stolicy apostolskiej przy każdej okazji i pobycie w kraju starał się, choć na krótko, odwiedzić Częstochowę.

Wierni gromadzą się także w Wadowicach – rodzinnym mieście Karola Wojtyły. Bazylika pod wezwaniem Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, gdzie papież został ochrzczony, nie pustoszeje ani na chwilę. Posłuchaj relacji naszego reportera:

Na mszy w południe w poznańskim kościele dominikanów pojawiły się setki wiernych. Wiadomość, że stan zdrowia papieża jest stabilny, choć ciężki, przyjęto z prawdziwą ulgą. Posłuchaj:

Tłumy wzięły udział we mszy, która odbyła się w archikatedrze w Łodzi. Celebrował ją metropolita łódzki, abp Władysław Ziółek, który podkreślił, że papież nigdy nie ukrywał swego cierpienia. - Czy to bezgłośne zawołanie nie dociera teraz do głębi naszych serc, porusza je, umacnia, a nawet nawraca? - mówił do zebranych w świątyni wiernych. Do modlitw o zdrowie papieża przyłączyła się także łódzka gmina żydowska. - Wierzymy, że nasze wspólne modlitwy pomogą Janowi Pawłowi II i będzie on mógł dalej iść wybraną przez siebie drogą - powiedział przewodniczący gminy, Symcha Keller.