160 lat po śmierci pisarza Edgara Allana Poe - twórcy powieści detektywistycznej i horroru, miasto Baltimore w stanie Maryland urządzi mu drugi, ale za to pierwszy przyzwoity pochówek.

Edgar Allan Poe zmarł opuszczony, zapomniany, traktowany jak szaleniec, po latach życia w skrajnej nędzy. Kiedy w 1849 roku chowano go po raz pierwszy, prawie nikt nire pokazała się na pogrzebie. Na drugi pogrzeb pisarza do Baltimore wybiera się tylu wielbicieli jego talentu, że władze miasta zorganizują dwie ceremonie.

Po latach zapomnienia Poe zyskał szeroką publiczność i oddanie wielbicieli oraz - jak komentuje BBC - zasłużył nie na jeden a dwa pogrzeby, "jak przystało na mistrza makabry".

Edgar Allan Poe jest uznawany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli amerykańskiego romantyzmu. Pisał nowele, wiersze i powieście, zajmował się także krytyką literacką. Jego twórczość charakteryzuje silna obfitość wątków fantastycznych i zamiłowanie do frenezji, czyli szczególnego upodobania w opisywaniu makabrycznych scen, szaleństwa i zbrodni. Poego uważa się za twórcę gatunku zwanego nowelą kryminalną. W jego dziełach odnaleźć można podstawy symbolizmu, ekspresjonizmu i dekadentyzmu, a także współczesnych powieści grozy. W Polsce jest znany przede wszystkim jako autor "Opowieści niesamowitych".