Ukraiński trener Michaił Zubkow, który zaatakował swoją córkę - zawodniczkę startującą w pływackich mistrzostwach świata w Melbourne, został pozbawiony prawa wykonywania zawodu trenerskiego na 6 lat. Taką decyzję podjęła Międzynarodowa Federacja Pływacka (FINA).

Incydent, do którego doszło we wtorek na pływalni Rod Laver Arena w Melbourne, został sfilmowany przez ekipę lokalnej telewizji, Nine Network. Na zapisie filmowym widać Zubkowa szarpiącego się z córką, 20-letnią Kateryną, w części obiektu przeznaczonej dla osób oficjalnych.

Po tym incydencie ukraiński trener został pozbawiony akredytacji i otrzymał zakaz kontaktowania się z podopieczną. Został także przesłuchany przez policję stanu Victoria.

Szef World Swimming Corporation Michael Scott w reakcji na te wydarzenia podkreślił, że: to co zdarzyło się jest nie do zaakceptowania ani w Australii, ani nigdzie w świecie.

Jak poinformowała FINA, zdyskwalifikowany trener może się odwołać od decyzji władz pływackich do Międzynarodowego Trybunału Sportowego.