Marcin Gortat jako pierwszy Polak w historii zagra w wielkim finale ligi NBA! Zespół Polaka Orlando Magic wygrał rywalizację w finale Konferencji Wschodniej z Cleveland Cavaliers 4-2. Koszykarze Magic przypieczętowali awans w szóstym meczu. Podopieczni Stana van Gundy'ego w Amway Arena w Orlando wygrali z Cavaliers 103:90.

Pierwszoplanową postacią gospodarzy był Dwight Howard. "Superman" rzucił w tym spotkaniu aż 40 punktów. Center Magic miał ponadto 14 zbiórek i 4 asysty. Możemy pokonać każdego - powiedział po meczu uradowany Howard.

Udział w zwycięstwie ekipy z Orlando miał Gortat. Polski koszykarz przebywał na parkiecie ponad sześć minut i w tym czasie zebrał pod tablicami trzy piłki.

Pierwsza połowa spotkania toczyła się pod dyktando gospodarzy, którzy wypracowali sobie dużą przewagę. Magic na przerwę schodzili prowadząc 58:40. W drugiej części spotkania "Kawalerzyści" starali się odrabiać straty, ale wobec doskonałej gry Magic byli bezradni. Nawet MVP sezonu regularnego LeBron James nie był w stanie odwrócić losów spotkania. "King James" zakończył mecz z dorobkiem 25 punktów, 7 zbiórek i 7 asyst.

W wielkim finale Magic zmierzą się z Los Angeles Lakers, a pierwszy mecz zostanie rozegrany 4 czerwca w Los Angeles. Mistrzem NBA zostanie ta drużyna, która odniesie cztery zwycięstwa.

Tymczasem reporter RMF FM sprawdził w Sopocie - stolicy polskiej koszykówki - czy młodzi ludzie wiedzą, kim jest Marcin Gortat. Posłuchaj: