Senat USA uchwalił ustawę o dodatkowych zabezpieczeniach przeciw terroryzmowi, której częścią jest warunkowe zniesienie wiz dla krajów-sojuszników USA w wojnie z terroryzmem, w tym Polski. Teraz „tak” muszą powiedzieć Izba Reprezentantów i prezydent George W. Bush.

Ustawa, którą uchwalono stosunkiem głosów 60 do 38, jest jednak dopiero pierwszym krokiem na drodze do zniesienia wiz. Biały Dom już zagroził wetem z powodu innych – nie związanych z wizami – przepisów ustawy.

Na podstawie ustawy, do programu ruchu bezwizowego do USA włączone byłyby nie wymienione z nazwy kraje, które blisko współpracują ze Stanami Zjednoczonymi w wojnie z terroryzmem i będą nadal sojusznikami Ameryki w operacjach w Iraku i Afganistanie.

Kraje te będą jednak musiały wykazać się wprowadzeniem specjalnych zabezpieczeń przed terrorystami, jak paszporty biometryczne i udostępnianie danych osobistych podróżnych udających się do USA.

Uchwalone zmiany zgodne są z zaleceniami specjalnej komisji ds. zbadania przyczyn nieprzygotowania rządu USA na atak 11 września 2001 r.