Korea Północna zamrozi prace w ośrodku jądrowym w Jongbion w ciągu około trzech tygodni - poinformował w Tokio główny amerykański negocjator ds. północnokoreańskiego programu jądrowego Christopher Hill.

Po rozmowach w Phenianie, negocjator USA ujawnił, że Korea Północna potwierdziła gotowość zamrożenia prac w Jongbion. Hill wyraził przekonanie, że sprawa denuklearyzacji Korei Płn. zostanie rozwiązana pozytywnie, ale zastrzegł, iż będzie to wymagać zarówno czasu, jak i wysiłku.

W Tokio wyjaśnił, że program zamrożenia prac w północnokoreańskim ośrodku jądrowym rozpocznie się jednak dopiero po uzyskaniu przez Phenian porozumienia z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej. W siedzibie MAEA w Wiedniu podano wczoraj, że inspektorzy ONZ we wtorek przybędą do Phenianu, by uzgodnić szczegóły zamrożenia programu atomowego.

13 lutego, podczas ostatniej serii rokowań sześciu państw - obu Korei, USA, Chin, Rosji i Japonii - Korea Płn. zgodziła się na wstrzymanie prac w Jongbion w zamian za pomoc gospodarczą i finansową. Sprawa utknęła jednak w martwym punkcie z powodu sankcji USA i zablokowania 25 mln dolarów. Pieniądze już odblokowano.