Pedofilia w Kościele katolickim to "zbrodnia nie do opisania", ofiary spotkało "wielkie cierpienie", można je "porównać do cierpień męczenników"- mówił podczas homilii w katedrze Westminsterskiej papież. Benedykt XVI z wyjątkową stanowczością i w poruszający sposób potępił skandal pedofilii w Kościele.

Nade wszystko wyrażam głęboki żal wobec niewinnych ofiar tych niewypowiedzianych zbrodni wraz z nadzieją, że siła łaski Chrystusa, jego ofiara i pojednanie uzdrowi ich głębokie rany i wprowadzi pokój w ich życiu - powiedział papież.

Uznaję wstyd i upokorzenie, którego wszyscy doznali z powodu tych grzechów i zachęcam do pokładania nadziei w Panu, że ta pokuta wniesie wkład w uleczenie ofiar, oczyszczenie kościoła i odnowienie jego odwiecznego zaangażowania w edukację i opiekę nad młodymi ludźmi - dodał.

Kościół nie był wystarczająco czujny

Wcześniej na pokładzie samolotu w drodze z Rzymu do Edynburga papież przyznał, że Kościół nie okazał wystarczającej czujności w sprawie ochrony młodocianych przed seksualnymi nadużyciami.

Benedykt XVI zaapelował do zebranych, by wytrwale bronili niezmiennych moralnych prawd, które podjęte w Ewangelii, oświecone i utwierdzone są podstawą prawdziwie ludzkiego, sprawiedliwego i wolnego społeczeństwa.

W tym kontekście wskazał jako wzór kardynała Johna Henry'ego Newmana (1801-90) anglikanina, który przeszedł na katolicyzm, wybitnego teologa, którego beatyfikacji dokona w niedzielę. Wcześniej wskazał na jego postać jako patrona dialogu katolików z anglikanami. Słowa Newmana "od serca do serca" są mottem papieskiej wizyty.

W szczelnie wypełnionej katedrze słów papieża wysłuchało ok. 1,7 tys. osób, wśród nich księżna Kentu - jedyna katoliczka w rodzinie królewskiej i James McMillan szkocki kompozytor, który z okazji wizyty papieskiej skomponował kilka utworów. Na placu przed katedrą słów papieża wysłuchało ok. 2,4 tys. wiernych, w większości młodzieży.

Przed mszą Benedykt XVI spotkał się z premierem Davidem Cameronem, wicepremierem Nickiem Cleggiem i liderem opozycji Harriet Harman. W ocenie komentatorów idea Wielkiego Społeczeństwa lansowana przez koalicyjny rząd konserwatywno-liberalny, akcentująca indywidualną i zbiorową odpowiedzialność, będzie papieżowi bliska.

Po południu papież spotka się z ok. 80 tys. wiernych w Hyde Parku.