Spotkanie z Królową i hierarchami Kościoła oraz z premierem Davidem Cameronem - to program trzeciego dnia wizyty papieża w Wielkiej Brytanii. Benedykt XVI podejmowany jest z honorami należnymi głowie państwa. Papieska wizyta ma wielu zwolenników, ale na ulicach Londynu nie brakuje również zagorzałych przeciwników.

Komentatorzy skrupulatnie podkreślają przesłanie papieża, który przestrzega Brytyjczyków przed marginalizacją religii i agresywnym sekularyzmem. Ale na ulicach brytyjskiej stolicy pojawili się nie tylko zwolennicy nauk Watykanu. Wypowiedzi papieża na temat homoseksualistów, kobiet i aborcji są pełne nienawiści - to opinia jednego z protestujących. Wśród ludzi, którzy sprzeciwiają się wizycie papieża znalazły się osoby molestowane przez księży, a także radykalni protestanci.

Pracowity dla papieża dzień zakończy się wieczornym czuwaniem w Hyde Parku. Uczestniczyć w nim będzie około 80 tysięcy wiernych. Jutro kulminacyjny punkt pielgrzymki - msza w Birmingham. Papież dokona tam beatyfikacji Johna Henry'ego Newmana - anglikańskiego duchownego, który przeszedł na katolicyzm.