„Osoby homoseksualne mają prawo do bycia w rodzinie. Są dziećmi Boga i mają prawo do rodziny” – mówi w najnowszym dokumencie "Francesco" papież Franciszek. Najwyższy hierarcha Kościoła katolickiego opowiedział się za stworzeniem prawa dotyczącego związków partnerskich osób homoseksualnych - podaje Reuters.

Musimy stworzyć prawo dotyczące związków partnerskich. Dzięki temu oni (homoseksualiści - przyp. RMF FM) będą mieli prawną ochronę. Ja się za tym wstawiłem - mówi Franciszek w filmie dokumentalnym "Francesco" Jewgienija Afiniewskiego. Jak podaje agencja Reuters, w ten sposób papież odniósł się do sytuacji z czasów, kiedy był arcybiskupem Buenos Aires i sprzeciwił się legalizacji małżeństw osób tej samej płci, ale wspierał prawne usankcjonowanie praw homoseksualnych par.

W filmie przedstawiono parę homoseksualistów, którzy wychowują troje małych dzieci. Jeden z mężczyzn opowiada o swojej rozmowie z Franciszkiem, który poradził im, aby zaprowadzili dzieci do parafii niezależnie od opinii innych osób.

Po jego relacji pojawia się komentarz papieża po hiszpańsku, który mówi o tym, że homoseksualiści "mają prawo do rodziny". Nikt nie powinien być wyrzucany i cierpieć z tego powodu - zaznaczył.

W filmie o Franciszku wypowiada się między innymi emerytowany papież Benedykt XVI, dostojnicy Kościoła, jego krewny Jose Ignacio Bergoglio oraz przyjaciel Franciszka - rabin Abraham Skorka.

Urodzony w Rosji i pracujący w USA reżyser przywiózł dokument pod tytułem "Franciszek" na międzynarodowy festiwal filmowy w Rzymie. W środę papież widział się z reżyserem - podał watykański dziennik "L’Osservatore Romano".

Afiniewski otrzyma w czwartek w Watykanie nagrodę Kineo.

ZOBACZ ROWNIEŻ: Czarnogóra zalegalizowała jednopłciowe związki partnerskie