W odpowiedzi na rosnącą liczbę ataków niedźwiedzi na ludzi, parlament Japonii przyjął nowelizację ustawy o ochronie dzikiej przyrody. Od tej pory, w wyjątkowych okolicznościach, możliwe będzie użycie broni myśliwskiej na obszarach miejskich.
W samym 2023 roku odnotowano sześć śmiertelnych przypadków ataków niedźwiedzi na ludzi. Zmiany w prawie są reakcją na ten alarmujący trend. Dotychczas, na obszarach gęsto zaludnionych, tylko policja mogła używać broni wobec zwierząt stanowiących bezpośrednie zagrożenie dla życia ludzi.
Zwiększoną liczbę interakcji między ludźmi a zwierzętami wiąże się ze zmniejszoną aktywnością ludzką w górach oraz rosnącą liczbą opuszczonych gospodarstw, co jest efektem starzenia się i kurczenia populacji wiejskiej. Ministerstwo środowiska podaje, że do marca 2024 roku odnotowano rekordową liczbę 219 ofiar ataków niedźwiedzi. Sześć z nich zakończyło się tragicznie.
Znowelizowane prawo pozwala lokalnym władzom na zlecanie odstrzału zwierząt myśliwym lub innym służbom, gdy istnieje ryzyko ich przedostania się na tereny zamieszkałe. "Gdy wymagana jest pilna interwencja w celu uniknięcia obrażeń u ludzi, a nie ma możliwości ich szybkiego schwytania" - wyjaśnia japoński nadawca NHK.
Przepisy mają wejść w życie jesienią, przed okresem wzmożonej aktywności niedźwiedzi.