Ponad 40 mln ludzi padło w ubiegłym roku ofiarą współczesnego niewolnictwa. Chodzi o przymusową pracę, albo wymuszone małżeństwa - wynika z danych trzech międzynarodowych organizacji walczących z niewolnictwem. Według oenzetowskiej Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP), australijskiej Walk Free Foundation i Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) w 2016 roku współczesne niewolnictwo dotknęło 40,3 mln ludzi. W raporcie dodano jednak, że są to "ostrożne szacunki".

Według raportu 24,9 mln ludzi było zmuszanych do pracy m.in. w fabrykach, na placach budowy, farmach, przy połowie ryb, jako pomoc domowa czy osoby świadcząca usługi seksualne. 15,4 mln kobiet i dziewcząt pozostawało w małżeństwie, na które się nie zgodziły. Trzy czwarte współczesnych niewolników stanowią kobiety, a jedną czwartą - dzieci. Zjawisko to dotyczy w większości Afryki, a zaraz za nią Azji i Pacyfiku.

Małżeństwo jako niewolnictwo seksualne

Organizacje szacują również, że ponad jedna trzecia spośród 15 mln ofiar wymuszonych małżeństw w chwili zawierania ślubu miała poniżej 18 lat, a prawie połowa z nich - poniżej 15. Prawie wszystkie ofiary były płci żeńskiej - podano. Tak naprawdę etykietka małżeństwa jest nieco myląca. Jeśli zastanowimy się, co za tym stoi, można to nazwać także niewolnictwem seksualnym - oceniła dyrektor zarządzająca Walk Free Foundation Fiona David, cytowana przez Reutera. "Osoby przymuszane do pracy wyprodukowały część jedzenia, które jemy, i ubrań, które nosimy, a także wysprzątały budynki, w których wielu z nas mieszka czy pracuje" - alarmują organizacje. Reuters zaznacza, że po raz pierwszy współpracowały one przy opracowywaniu międzynarodowych szacunków; wcześniej przez wiele lat korzystały z różnych danych.

"Biorąc pod uwagę, że duża część przypadków współczesnego niewolnictwa może wynikać z migracji, lepsze zarządzanie nią jest kluczowe dla zapobiegania przymusowej pracy i ochrony ofiar" - oceniono w raporcie.

Jednocześnie MOP opublikowała osobny raport, w którym wykazała, że w ubiegłym roku pracować musiały 152 mln dzieci, czyli prawie co dziesiąte dziecko na świecie. Prawie połowa z nich wykonywała pracę niebezpieczną.

Dane zostały zebrane na podstawie ankiet przeprowadzonych w 48 krajach. Przepytano ponad 71 tys. ludzi.

(ug)