Milion funtów za złotego suwerena! To wynik aukcji monety wybitej w 1936 za panowania króla Anglii, Edwarda VIII. Wyprodukowano tylko 6 takich monet.

Każda moneta wykonana jest z 22 kartowego złota i posiada nominał jednego funta. Nigdy nie trafiły do szerszego obiegu z uwagi na abdykację Edwarda VIII.

Król pamiętnie zrezygnował z tronu z miłości do amerykańskiej rozwódki Wallis Simpson, po niecałym roku panowania. Gdy okazało się, że nie będzie mógł jej poślubić, abdykował. Brytyjczycy dowiedzieli się o tym w historycznym już dziś przemówieniu, jakie wygłosił na antenie BBC.

Na tron wstąpił wówczas brat byłego króla, Jerzy VI, ojciec panującej obecnie Elżbiety II. Unikatowy eksponat ma jeszcze jeden charakterystyczny szczegół, który czyni go bardziej atrakcyjnym dla kolekcjonerów. Tradycyjnie na awersie brytyjskich monet pojawiają się kolejne podobizny monarchów, prezentujące na przemian ich lewy i prawy profil. Król Edward złamał tę konwencję. Powinien był pokazać prawy, a zdecydował się na lewy. Uważał bowiem, że ta strona jego twarzy była bardziej przystojna.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Co robią dzieci w internecie? Psychiatrzy żądają danych z mediów społecznościowych

Opracowanie: